01 Ekim 2014 06:00

Yaşlanmak

Şair Yazar Sennur Sezer, Dünya Yaşlılar Gününde 'yaşlanmayı' yazdı...

Paylaş

Sennur SEZER

Ey benim hep genç kalan sevgilim
İmkansız ihtiyarlamamız bizim
Etin gevşemesine bir başka tabir gerek / Zira ki ihtiyarlamak
Kendinden başkasını sevmemek demek...”
    Nâzım Usta hep on sekizindedir. Benimle sevdiğim, sevgilim, yoldaşım Adnan Özyalçıner gibi.
     Kendinden başkasını sevmeyen ihtiyarlar... Dünya yaşlılar gününde  anılması, desteklenmesi, saygı gösterilmesi istenenler onlar mı? Hiç sanmıyorum. Aklıma İnsan Hakları Derneğinin Melahat Ablaları, Didar Ablaları geliyor. Şimdi  sevgili Gülten Akın’a da Gülten Abla mı demem gerekli.
Sağlıklarını yoğun  uğraşlarla erken tüketenler. Kömür işçileri, maden işçileri, sağlık emekçileri... Yaşlanmayanlar, yaşlanamayanlar.
Kimin için bu dünya yaşlılar günü? Deneylerini çocuklara aktaracak, kimi zaman bir çıkmaz için yol gösterecek sevecen, kimi zaman güçsüz insanlar için.
Şaka bir yana biz gelenek, görenek, saygı falan diyoruz ama yaşlılarımızı hiç sevmiyoruz. Siz ünlü bir iki fakülte dışında bir yaşlılık sağlık merkezi gördünüz mü? Diz ağrıları gibi gönül ağrılarını dindirecek yaşlılık ruh hekimliği servisi var mı? Onlara yaşamayı sevdirecek kamplar, geziler düşünen belediyeler. Kimi devlet işletmelerinin böyle kurumları vardıysa da özelleşti gitti. Sümerbank’ın tatil evi gibi...
Biz 65 yaşı işi bitmiş, ölüm yaşı gelmiş de geçiyor gibi görüyor, banka kredisi vermediğimiz bir yana, eli ayağı tutuyorsa özel üniversiteye gitsin diye  doktorluktan, öğretim üyeliğinden kovalıyoruz.
İhtiyar sayılanlarsa hâlâ toplumsal görevlerde koşturuyor, üretiyor, muhalefet ediyorlar: Gençay Gürsoy, Adnan Özyalçıner, Hıfzı Topuz, Vedat Türkali, Canan Arın, Cengiz Bektaş, Ahmet Say...
Esat Eşkazan , Türkiyede epilepsinin tarihiyle uğraşıyordu son gördüğümde. Eray Canberk, Ülkü Tamer şiirin peşindeler hâlâ... Komet, Mehmet Güleryüz, Orhan Taylan’ın fırçaları , Tan Oral’ın, Kamil Masaracı’nın çini mürekkepleri elde.. Genco Erkal, Ali Poyrazoğlu Zihni Göktay, Gülsen Tuncer, Yıldız Kenter sahnedeler, turnedeler. Mimar Mete Akalın, Avukat Münir Göker pes etmediler (Bizim kuşak ne zaman yaşlandı yahu?)
Yaşar Kemal mi... O edebiyatın eşkıyasıdır. “İnce Yaşar”dır. Eşkıyalar yaşlanmaz ki...

ÖNCEKİ HABER

PSG, Barça\'yı devirdi: 3-2

SONRAKİ HABER

Altanlar davasında yeniden yargılama 8 Ekim’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa