06 Temmuz 2011 11:34

‘Evde bakım için gerekli altyapı yok’

Sağlık Bakanlığının ‘Evde Sağlık Bakım Hizmeti’ uygulamasını sağlıkçılar seçim öncesi kullanılan politik bir malzeme olarak değerlendiriyor. Sağlık çalışanları hastanelerin yatan hasta sayısını azaltıp, yeni hasta girişini hızlandırarak kâr oranlarını arttırmaya çalıştığını da ifade ediyor.Pratisyen Hek

‘Evde bakım için gerekli altyapı yok’

Paylaş
Şiar Can Şener

Sağlık Bakanlığının ‘Evde Sağlık Bakım Hizmeti’ uygulamasını sağlıkçılar seçim öncesi kullanılan politik bir malzeme olarak değerlendiriyor. Sağlık çalışanları hastanelerin yatan hasta sayısını azaltıp, yeni hasta girişini hızlandırarak kâr oranlarını arttırmaya çalıştığını da ifade ediyor.

Pratisyen Hekimler Derneği Genel Sekreteri Selma Mutlu, “Alzheimer, MS ya da ameliyat sonrası evde pansuman olmak isteyen hastalar için Evde Bakım Hizmeti gerekli çünkü aksi takdirde hasta mağdur oluyorlar” dedi. Mutlu, ancak gazetemizde Muharrem Demirdiş’in söz konusu hizmeti almak için verilen telefona dahi yanıt alamamasının, sistemin alt yapısı olmadan yürürlüğe konduğu anlamına geldiğini söyledi.

Bu konunun Aile Hekimlerinin üzerine yıkılmasının da doğru olmayacağını belirten Mutlu, “İstanbul bölgesi için söylemek gerekirse hekimlerin iş yükünün ağır olduğunu, dışarıya çıktıklarında ise ulaşım engeliyle karşılaştıklarını hatırlatmak gerekiyor” dedi. 4 bin nüfustan sorumlu bir Aile Hekiminin, yaz aylarında bir diğer hekimden devraldığı 4 bin nüfusla birlikte 8 bin kişiden sorumlu olduğunu bildiren Mutlu, “8 bin nüfusu kim tedavi edebilir? Bir de sizden sabah 8 akşam 5  arasında poliklinik hizmeti vermeniz isteniyor” dedi.

İstanbul’daki hastanelerin böyle bir hizmeti sunmaya hazır olmadığını belirten Mutlu, “Böyle bir hizmet için ayrı bir birim kurulmuş olması öngörülüyor ancak orada görevi telefonlara bakmak ve evde bakım hizmeti vermek olmayan pratisyen hekimler üzerinden verilmeye çalışılıyor. Altyapısı oluşturulmadan da hizmet verilmesi mümkün olmuyor” diye konuştu.

‘İŞ YÜKÜ KALDIRMAZ’

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu da, seçimler öncesi sıkça reklamı yapılan hizmeti yaklaşım olarak desteklediklerini ancak sistemin oturmadan hayata geçirilemeyeceğini belirtti. Bilaloğlu, “Ancak Aile Hekimleri ve meslektaşlarımızın iş yükleri ve çalışma koşulları göz önüne alındığında her an birçok çatışmaya da neden olabilir. Aile hekimlerinin Evde Sağlık Bakım Hizmeti yapamaz çünkü iş yükleri zaten ağır” dedi. Sistemin alt yapısı olmadan hayata geçirildiğinin altını çizen Bilaloğlu, Evde Sağlık Bakım Hizmetinin de piyasadan karşılanmak istendiğini ifade etti.
SES Genel Başkanı Çetin Erdolu ise Evde Sağlık Bakım Hizmeti uygulamasının Sağlıkta Dönüşüm Programının bir parçası olduğunu ifade etti. Erdolu, “Sevk zincirini hayata geçirseler halkın sağlık sisteminden memnuniyeti ortadan kalkardı. Bu uygulama da popülizmin bir parçası. Hastanelerde uzun süre yatak işgal eden hastalar, hastaneden uzaklaştırılmak isteniyor. Böylece yeni gelecek hastalarla kâr edilmesi öngörülüyor” dedi.  OECD son verilerine göre Türkiye’de yatan hasta gün sayısı Avrupa standartlarının bir buçuk kat altında olduğuna dikkat çeken Erdolu, hastanelerin kendi hasta sayısı hedeflerine ulaşabilmek için hastaları erken taburcu edebildiğini bildirdi. Erdolu, “Örneğin bir ameliyat sonrası dört gün yatması gereken hastayı iki günde taburcu ediyorlar. Yatan gün sayısını düşürmek adına Evde Sağlık Bakım Hizmetlerini ortaya attılar” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Beat Kuşağı yargılanıyor

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa