30 Eylül 2014 16:44

Bağdat’ta IŞİD kuşatması

ABD destekli hava saldırılarının sayısı 200’ü aştı. İngiltere’nin Kıbrıs’tan kaldırdığı uçaklar beşinci seferlerinden döndü. Suriye’deki üsleri ve yakıt depoları da bombalanıyor ancak IŞİD’in Suriye ve Irak’taki ilerleyişi durdurulamıyor. IŞİD militanlarının Bağdat’a bir saatlik uzaklıkta olduğu, hava saldırıları nedeniyle ilerleyişini durdursa da kentin kuşatıldığı belirtiliyor.

Paylaş

ABD destekli hava saldırılarının sayısı 200’ü aştı. İngiltere’nin Kıbrıs’tan kaldırdığı uçaklar beşinci seferlerinden döndü. Suriye’deki üsleri ve yakıt depoları da bombalanıyor ancak IŞİD’in Suriye ve Irak’taki ilerleyişi durdurulamıyor. IŞİD militanlarının Bağdat’a bir saatlik uzaklıkta olduğu, hava saldırıları nedeniyle ilerleyişini durdursa da kentin kuşatıldığı belirtiliyor. IŞİD’in Irak’ta durdurulamamasının sebebi olarak ise geçtiğimiz ay Nuri Maliki’nin yerine getirilen Başbakan Haydar el İbadi’nin henüz beklendiği gibi Sünnilerle hükümet arasındaki uzlaşmayıı sağlamamış olması olarak değerlendiriliyor.

‘IRAK ORDUSUNUN ŞANSI AZ’

Bu değerlendirmeleri yapanlardan biri İngiliz The Independent gazetesi Ortadoğu yazarlarından Patrick Cockburn. Cockburn bugün “IŞİD bir saatlik uzaklıkta, Irak ordusunun şansı çok az, hava saldırıları da yardım edemiyor” diye yazdı.

Irak ordusunun IŞİD’le savaşmak için Irak’ın kuzeyine yönlendirilmesinden üç buçuk ay sonra, IŞİD’in ilerleyişini sürdürdüğünü belirten Cocburn, “Çünkü mühimmat, gıda ve su sorunu yaşanıyor” dedi. Yeni Başbakan Haydar el İbadi hükümetinin ise Irak’ın IŞİD’e desteğe yönelen Sünni azınlığı arasında uzlaşmayı sağlama iddiasını yerine getiremediğini belirtti.

‘ABD SALDIRILARI BAŞARISIZ’

“ABD hava saldırıları Irak’taki IŞİD saldırılarında başarısızlığa uğradı” iddiasındaki yazar,   Irak hükümetinin hâlâ iki önemli güvenlik görevini yerine getirecek kişileri Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı seçemediğine dikkat çekti.

Bağdat ve çevresindeki hem Sünni hem Şii toplulukların katliam korkusunu yaşadığına da vurgu yaptı. Cockburn’a göre Irak ordusu şu ana kadar IŞİD karşısında ciddi bir varlık gösteremedi. Ciddi sivil kayıplara neden olan bombalı araçların ve intihar saldırılarının önüne de geçilemiyor. Bundan faydalanan IŞİD, 21 Eylül’de Bağdat’ın batısındaki Felluce yakınlarındaki Saqlawiya’da yeni bir üs kurdu. Son saldırıda ise Irak ordusu üniformaları giymiş IŞİD militanları 820 hükümet askerini tuzağa düşürdü. Irak orudusu ise sadece Bağdat’tan 40 mil ötedeki bu garnizona yardım edemedi.

BBC ise bugün muhabiri Lyse Doucet’a dayandırdığı haberinde Bağdat’a 40 kilometre ötede bulunan Amariya yolların IŞİD tarafından kontrol edildiğini, hava saldırılarının ise IŞİD’in Bağdat’a ilerleyişini durdurduğunu yazdı.

KÖYLER GERİ ALINDI

Öte yandan Kerkük kentine bağlı köyleri elinde bulunduran IŞİD'e karşı bu sabah saatlerinde Peşmerge ve PKK güçleri birlikte operasyon düzenledi. Çıkan çatışmalarda 2 köy IŞİD'ten alındı. Suriye sınırında bulunan Rabia bölgesinde Peşmerge operasyonunda, IŞİD'ın elindeki 22 nokta alındı (DIŞ HABERLER)


ABD SALDIRISININ BEDELİ: 6.8 MİLYAR DOLAR

Washington Strateji ve Bütçe Değerlendirmeleri Merkezinin açıkladığı rapora göre, ABD Irak ve Suriye’ye yönelik hava saldırılarının aylık maaliyeti 200 ile 320 milyon dolar arasında. Saldırıların devam etmesi ve ABD’nin bölgedeki asker sayısını yükseltmesi halinde maliyet ayda 570 milyon dolara ulaşabilir.
Operasyonların bir yıllık maliyeti ise 2.4 ila 3.8 milyar dolar arası olarak hesaplanıyor. Saldırıların yoğunlaşması halinde ise 6.8 milyar dolara kadar artacağı tahmin ediliyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın reddettiği ancak ABD’li generallerin önerdiği kara harekatı devreye girerse ise8 savaşın bir aylık maliyeti 1.8 milyar dolara çıkacak.
ABD, IŞİD’le savaşın 4 yıl sürebileceğini açıklamıştı. Rapor, 8 Ağustos’tan beri Irak’a yönelik 220 ve Suriye’ye yönelik 40 hava saldırısı baz alınarak hazırlandı.

ABD'LİLER KARA HAREKATINA KARŞI

ORC International araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre her 10 Amerikalıdan 6’sı kara harekatı istemiyor. Ankete göre Amerikalıların yüzde 54’ü Suriyeli muhaliflere yönelik silah ve eğitim desteğine olumsuz bakıyor. Buna rağmen halkın yüzde 59’u IŞİD’in zayıflatılması ve yok edilmesi stratejisinin başarılı olacağını düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 75’i IŞİD’e kara operasyonu yapılacağını düşünüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

CHP\'den Kobanê raporu: Ambargo kaldırılsın

SONRAKİ HABER

DYP'den 23 Haziran açıklaması: Tüm gücümüzle İmamoğlu'yu destekleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa