30 Eylül 2014 16:07

Harmandalı çöplüğü eylemine beraat

İzmir’in Çiğli ilçesi Harmandalı, İzkent ve Evka 5 Mahallesi halkının Harmandalı çöplüğünün kaldırılması talebiyle yaptığı eylemle ilgili olarak açılan davada beraat kararı verildi.

Paylaş

İzmir’in Çiğli ilçesi Harmandalı, İzkent ve Evka 5 Mahallesi halkının Harmandalı çöplüğünün kaldırılması talebiyle yaptığı eylemle ilgili olarak açılan davada beraat kararı verildi.

3 Temmuz 2013 günü, Harmandalı halkından aralarında dönemin Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, Haber-Sen İzmir Şube Başkanı Hüseyin Özdem, Müslüm Özdem, Selçuk Koçak, Enis Dağ, Çağatay Kılavuz, Doğan Bari ve Yılmaz Beytaş hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle açılan davada karar verildi.

Yargılanan mahallelilerden Özdem, Özdem, Koçak, Dağ ve avukatları Hasan Hüseyin Evin’in katıldığı karar duruşmasında esas hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, yargılananların sağlığa aykırı olan Çiğli’deki çöplüğü gündeme getirmek ve protesto etmek için toplantı ve yürüyüş yaptıklarını, toplantı ve yürüyüş sırasında yolun kısa süreli olarak trafiğe kapatılmasının makul sayılması gerektiğini belirtti. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesi ve Anayasa’nın 34. maddesinde izin alınmadan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabileceğinin hüküm altına alındığını, yargılananların kişilere veya kamuya zarar vermeden barışçıl bir şekilde yaptıkları toplantı ve yürüyüşte suç kastının bulunmadığını, tüm yargılananların beraatlerine karar verilmesini istedi. Yargılananların avukatı Hasan Hüseyin Evin de, mütalaaya esas itibarıyla katıldıklarını, yargılanan kişilerin meşru ve demokratik haklarını kullandıklarını, eylemlerinin suç olmadığını ve bu gerekçelerle tüm sanıkların beraatlerine karar verilmesini istedi. Mahkeme tüm sanıkların beraatlerine karar vererek davayı sonuçlandırdı.
(İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Doktora Berkin Elvan soruşturması

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa