06 Temmuz 2011 11:07

Bölge’de büyük askeri operasyona hazırlanılıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 2 uzman çavuşun öldürülmesinden sonra ilçe merkezi ve kırsal alanda operasyon başlatan askeri yetkililerin köylülerden yaylaları boşaltılmasını istediği öğrenildi. Büyük bir operasyon hazırlığı yapılan Yüksekova’nın kırsal bölgelerine çok sayıda zırhl

Bölge’de büyük askeri operasyona hazırlanılıyor

Paylaş

Yüksekova’da önceki gün 2 uzman çavuşun öldürülmesinin ardından başlatılan operasyonların kapsamının genişletileceği ve büyük bir operasyon hazırlığı yapıldığı belirtiliyor. Yüksekova’nın Verganiman Köyü muhtarı ile köyden birkaç kişinin askeri yetkililer tarafından çağrılarak, yaylalarda ve yüksek yerlerdeki koyunlarını köylerine çekmeleri istendi. Karakolda askeri yetkililerin muhtar ve köylerden çağrılan yurttaşlara, belirtilen alanlarda PKK’lilerin kaldığı, adı geçen alanların bombalanacağı ve operasyon yapılacağının söylendiği ifade edildi.

Köylüler, Vargenıman Yaylası, Hırmı Köyüne bağlı Navşiyan Yaylası, Spiriz Dağı (Karacadağ), Kendalok Yaylası, Kendelok Köyüne bağlı Beregisk Yaylası, Şehidan-Astengereş bölgelerinin yapılacak operasyon kapsamında olduğunu söylediler. Köylerini bırakıp yaylaya çıkan birçok yurttaş, yapılan uyarılar doğrultusunda yaylaları terk ederek, geri dönmeye başladı.

Türkiye-İran sınırında yapılacak olası operasyonun, hava saldırıları, top atışları ve karadan yapılacağı belirtirken, Bölge’de askeri hareketlilik had safhada. Operasyonun yapılacağı bölgelere dün sabah saatlerinde çok sayıda zırhlı araç ve özel birlikler sevk edildi. (HAKKARİ)

ÖNCEKİ HABER

Emniyet: 19 maçta şike tespit edildi

SONRAKİ HABER

Bayrampaşa'da bir tekstil atölyesinde soba faciası: 3 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa