Emniyet: 19 maçta şike tespit edildi

Emniyet: 19 maçta şike tespit edildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, şike soruşturmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Süper Lig ve Bank Asya Birinci Ligi'nde 19 ayrı maçta şike yapıldığının belirlendiğini açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada yetkisiz menajerlik yapılarak haksız kazanç elde edildiği ve bazı spor kulüplerinin hesapları

Yapılan yazılı açıklamada ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 31 Mart 2011 tarihinde yapılan futbolcu temsilcisi sınavının sorularının da suç örgütü tarafından ele geçirildiği belirtilerek sınava girecek bazı kişilere fahiş fiyatlarla satıldığının belirlendiği kaydedildi.

Açıklamada örgütlü şekilde Süper Lig ve Bank Asya Birinci Lig’indeki toplam 19 ayrı maçta şike ve teşvik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ve bunların delillendirildiği kaydedildi.

Operasyon kapsamında 8 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Toplam 61 kişinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında gözaltında 11 kişinin bulunduğu, bunların da yarın adliyeye sevk edilecekleri belirtildi. (HABER MERKEZİ)


AZİZ YILDIRIM'IN GÖZALTI KARARI KALDIRILDI

Şike soruşturmasında gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede anjiyo olan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın bugün taburcu olamayacağı açıklandı. Bunun üzerine savcılık gözaltı kararını kaldırdı.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Başhekimi Prof. Dr. Zerrin Yiğit, anjiyo olan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın tedavisiyle ilgili açıklama yaptı. Tedavinin devam ettiğini söyleyen Yiğit, ''Burada kendisinin tam ne kadar kalacağını önceden söylemek mümkün değil. Aniden bir şey olursa, bu sefer biz zor durumda kalırız. Şimdilik iyi gözüküyor'' dedi. Yiğit, Aziz Yıldırım'ın durumunun kötü olmadığını ifade ederek, ''Kendisini biraz daha gözlem altında tutacağız. Bugün taburcu olmayacak. Şu anda ilaç tedavisi devam ediyor. Yani balon ve baypas gibi bir şey yapılmayacak. Bugün taburcu olmayacak'' diye konuştu. Bu arada Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Özbağı ve Mithat Yenigün de hastaneye gelerek, Yıldırım'ın sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı. Savcılık da 4 günlük gözaltı süresi dolduğu ve sağlık durumu nedeniyle Aziz Yıldırım'ın gözaltı kararını kaldırdı.


VALİ MUTLU: BİRAZ SABIRLI OLMAK GEREK

Futbolda şike iddiaları kapsamında yürütülen operasyonlarla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sabırlı olunup, mahkeme safhasının beklenilmesini istedi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) ''Deneyim Paylaşım Programı'' organizasyonu kapsamında İstanbul'a gelen Güneydoğu Anadolu’da görev yapan medya mensuplarını kabul eden Vali Mutlu, ziyaret sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Gazetecilerin şike operasyonu sorularıyla karşılaşan Mutlu; "Bunlar adli olarak takip edilen, savcılıklarımızın nezaretende, gözetiminde yürütülen, emniyet teşkilatımızın da yürütmüş olduğu çalışmalar. Dolayısıyla adli yönü olan vakalarla ilgili olarak adli makamların yapacakları işlerde onları rahat çalıştırmak bakımından çok fazla kamuoyuyla onların paylaştığından fazla paylaşmamak soruşturmaların selameti bakımından yararlıdır.” diye konuştu.

Bu konu için yapılacak ilave bir açıklama olmadığını söyleyen Mutlu, “Zaten çalışmalar yapılmış belli bir noktaya getirilmiş. Mahkemelerle paylaşılacak ve o safhadan sonra zaten sizlerde bütün bilgilere ulaşarak kamuoyunu daha doğu bilgilendireceksiniz. O nedenle belki biraz sabırlı olup, doğru bilgiler mahkeme safahatına geldiğinde orda daha net göreceksiniz.” şeklinde konuştu.

Vali Mutlu son olarak gelişmelerin çok önemli olduğunu kaydetti. (CİHAN)

www.evrensel.net