30 Eylül 2014 09:35

Halka, vekile ve basına gaz bombalı saldırı

Suruç sınırında direniş nöbeti tutan halka, dün gün boyu saldırı düzenleyen polis ve askerler, bu sabah da Boydê köyünde nöbet tutan yurttaşlara saldırdı.

Paylaş

Suruç sınırında direniş nöbeti tutan halka, dün gün boyu saldırı düzenleyen polis ve askerler, bu sabah da Boydê köyünde nöbet tutan yurttaşlara saldırdı.

Kobanê direnişine destek vermek amacıyla Suruç sınırında nöbet tutan halka yönelik polis ve askerin şiddeti devam ediyor. Sınır hattı boyunca dün gün boyu kitleye müdahale eden polis ve asker, bu sabah saat 08.00 sularında Boydê'de direniş nöbeti tutan yurttaşlara kahvaltı yaptıkları esnada sert bir şekilde müdahale etti. Çok sayıda gaz bombasının kullanıldığı saldırıda, 1'i boynundan ve 1'i sırtından iki kişi polis ve askerin attığı gaz bombasından yaralandı. Gözaltıların da olduğu saldırı köye ve çevresine yayılarak, devam ediyor.

MİLLETVEKİLİNE GAZ BOMBALI SALDIRI

Saldırının olduğu bölgede bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız polislerle görüşmek için gaz bombasının atıldığı kirpi tipi aracın yanına gitmek isterken gaz bombasının hedefi oldu. Sarıyıldız'ı gören polis ve askerler iki gaz bombasını Sarıyıldız'a attı. Sarıyıldız, kendisine atılan gaz bombasını alarak polis ve askerlere attı.

GAZETECİLERE BİR SALDIRI DAHA


Her müdahalede polis ve askerin hedefi olan gazetecilere Boydê'de de saldırı oldu. Dicle Haber Ajansı'na ait ve hem arkasında hem de önünde "BASIN" yazılmasına rağmen polis ve askerler, içinde gazetecilerin bulunduğu araca gaz bombası attı. Saldırıda aracın ön camı dağıldı.

GAZETECİ ÇİFTÇİ DARP EDİLDİ

Dün gece de direniş nöbetindekilere yapılan müdahalede gözaltına alınan ve darp edilenlerin getirildiği Suruç Devlet Hastanesi'nde fotoğraf çeken gazeteci Esra Çiftçi iteklenerek, darp edildi. Polisin itmesi sonucu sırt üstü oturma banklarına düşen Çiftçi belinden aldığı darp sonucu hareket etmekte zorlanıyor.

Polis dün de sırasıyla Etmanik, Dewşen, Bedhê ve Qop'a saldırmıştı. Yaralıların olduğu saldırıda, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Murat Belge ve Aydın Engin’e suikast tehdidi

SONRAKİ HABER

Maltepe Belediyesi önünde direnen işçi belediyenin şikayeti üzerine gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa