30 Eylül 2014 06:00

Kobanê'ye yardım: Ezilenin halinden ezilen anlar!

'IŞİD zulmüne dur de!' şiarıyla başlatmış olduğumuz kampanya kapsamında gözlemlerimizi Evrensel okurlarıyla paylaşacağız.

Paylaş

Ahmet GÜNER
Kayseri

Kayseri’nin emekçi bir mahallesi olan Karacaoğlu’nda 'IŞİD zulmüne dur de!' şiarıyla başlatmış olduğumuz kampanya kapsamında kapısını çaldığımız insanlarla ettiğimiz sohbetleri ve gözlemlerimizi Evrensel okurlarıyla paylaşacağız.

Gittiğimiz mahallede çaldığımız kapıların çoğunda güler yüzle karşılandık. Ortadoğu’da yaşanan IŞİD Terörü ve Kobanê halklarının durumu üzerine sohbet ettik. Yaptığımız sohbetlerde ortaya çıkan en önemli sonuç ise “Hepimiz insanız’’ vurgusuydu. Karacaoğlu Mahallesi halkı Kobanê’de halkların yaşadıklarını din, dil, ırk ayrımı yapmadan orada bir insanlık dramı, bir vicdan meselesi olarak görüp yaptığımız “Her evden bir makarna’’ kampanyası için olumlu ve olumsuz tepkiler aldık.

‘BEN DE SOSYAL YARDIM ALIYORUM, BUNU PAYLAŞIRIM’

Kapısını çaldığımız birçok evde gördük ki, Karacaoğlu halkı kendi yoksulluğuna rağmen yardım edebiliyor. “Bugün onlara olan yarın bize de olabilir” diyerek katledilen halkların yanında olduklarını söylüyorlar. Kendisinin sosyal yardım aldığını söyleyen bir aile kendisinin de ihtiyacı olduğu söylüyor ama “Ezilenin halinden ezilen anlar, zengin ne anlasın” diyerek yardım aldığı makarnalardan bir paketini veriyor ve ekliyorlar “Bizde yoksuluz ama keşke olsa da daha çok verebilsek.” Gelen yardımları mağdur edilen halkla paylaşmaktan mutluluk duyduğunu ifade ediyorlar. 

Alevi olduklarını söyleyen birkaç aile ise, “Bizde Aleviyiz ister istemez korkuyoruz. Bu durum bizleri de tedirgin ediyor. Tabii ki elimizden gelen desteği veririz” dedi.

‘ŞİMDİ SURİYELİLERE Mİ YARDIM EDECEĞİZ!’

Bazı evlerde ise “Suriyelilere mi yardım topluyorsunuz? Onlar bizim ülkemizi karıştırmaya çalışıyorlarmış, bir Eskişehir bağları mahallesinde bir genci öldürdükleri söyleniyor. Şimdi biz onlara mı yardım edeceğiz yok kardeşim kalsın” gibi tepkilerle de karşılaştık. 

Bu konu üzerine sohbet ettiğimiz aile, durumun öyle olmadığını halkların birbirine düşmanlaştırılmaya çalışıldığını konuşunca bir paket makarna, şeker ve un vererek kampanya ya destek oldular. 

ÖNCEKİ HABER

Dumanlı kentin direnen işçileri

SONRAKİ HABER

Ankara ve Mardin'de sosyal medya operasyonu: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa