29 Eylül 2014 19:33

‘IŞİD Türkiye’de rahat faaliyet sürdürüyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, IŞİD’in terör örgütü listesine alınmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı olmadığını belirterek. “Böyle bir karar olmadığı için IŞİD çok rahatlıkla Türkiye’de faaliyet sürdürüyor” dedi.

Paylaş


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, IŞİD’in terör örgütü listesine alınmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı olmadığını belirterek. “Böyle bir karar olmadığı için IŞİD çok rahatlıkla Türkiye’de faaliyet sürdürüyor” dedi.

Tanrıkulu TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçildiği CHP kongresiyle ilgili eleştirilerini sürekli gündeme getirdiğini belirterek, “Biz kendisinin hangi kongrede nasıl seçildiğini biliyoruz. Kendisi seçilmedi, atandı. CHP’nin kurultayı mı yoksa AKP’nin kurultayı mı demokratik?” dedi.

‘ŞEREFSİZLİK’ TARTIŞMASI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, TİKA hakkında yönelttiği bir soru önergesine “şerefsizlik” ifadesini kullandığını söyleyen Tanrıkulu, “Bir yasama faaliyetine şerefsizlik diyen Başbakan Yardımcısı’na acaba Meclis’in onurunu korumakla görevli olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek ne diyecek merak ediyorum? Kurtulmuş’a bu sıfatları siyasette kullanmamasını tavsiye ediyorum. Bu soruyu sormak değil, bu soruya böyle cevap vermek şerefsizliktir” ifadelerini kullandı.

IŞİD’in terör örgütü listesine alınmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı olduğunun belirtildiği, ancak Resmi Gazeteleri taradığını ve böyle bir kararı göremediğini belirten Tanrıkulu, “Eğer yanılıyorsam beni düzeltsinler. Bu Bakanlar Kurulu kararı hangi resmi gazetede yayınlandı? IŞİD terör örgütü ilan edildi mi edilmedi mi? IŞİD, Bakanlar Kurulu kararıyla bir terör örgütü ilan edilmişse, bu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirilir, örgütün Türkiye’deki faaliyetleri takip altına alınır. Böyle bir karar olmadığı için Emniyet Genel Müdürlüğü listesinde IŞİD diye bir örgüt yok. O nedenle IŞİD çok rahatlıkla, BM kararlarına rağmen Türkiye’de faaliyet sürdürüyor ve Türkiye’yi lojistik üs olarak kullanıyor. 3 yıldır hükümetin IŞİD’e destek verdiğini, geçişlere göz yumduğunu ifade ettik. Bu örgüte binden fazla giden insan var. Hangisi hakkında ne işlem yapıldı?”

Tanrıkulu, Süleyman Şah türbesinin bulunduğu toprakların 25 askerle korunamayacağını belirterek, “Umarım yeni bir rehine krizi olmaz” dedi. Suriye ve Irak tezkereleriyle ilgili CHP’nin duruşunun sorulması üzerine Tanrıkulu, Tezkerelerin içeriğine bakarak karar vereceklerini söyledi.

‘TÜRKİYE KAOLİSYONA DESTEK VERSİN’

Diğer yandan Mecliste açıklama yapar CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Irak ve Suriye tezkerelerine  ilişkin, “IŞİD’in kafa kesen, vahşi uygulamalarına Türkiye’nin elbette seyirci olması düşünülemez. Türkiye, Batı ittifakını, bu konudaki uluslararası koalisyonu desteklemek bunun içinde de yer almak zorundadır ama askeri harekat işin olmaması gereken boyutudur. Bunun dışında hangi destekler verilebilirse Türkiye elbette bu desteği uluslararası koalisyona vermelidir” dedi.

‘DAVUT HARİKALAR  DİYARINDA’
Hamzaçebi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “atama” ile geldiğini iddia ederek, “Kendisi kontenjan başbakanı. O nedenle ‘efendisi’nin vermiş olduğu görevi yerine getiriyor. O efendisinin kendisine belirlemiş olduğu, çizmiş olduğu siyaset alanı içerisinde Davut Harikalar Diyarında gibi bir başbakanlık yapıyor” dedi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê de IŞİD, Suruç’ta devlet saldırıyor

SONRAKİ HABER

Kayıp kadının, onu arayan eşi tarafından yakılarak öldürdüğü ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa