29 Eylül 2014 19:27

Kobanê de IŞİD, Suruç’ta devlet saldırıyor

IŞİD çetelerinin Kobanê halkına yönelik saldırılarını kınamak için yapılacak mitinge katılmak üzere Van’dan Suruç’a gitmek için Feqiyê Teyran Parkı’nda toplandık. Yüreği Kobanê için atan Van halkı Kobanê’ye gidecek arkadaşlarını, kardeşlerini, çocuklarını, bizleri yalnız bırakmadı. Sloganlar eşliğinde yürümeye başladık otobüslere doğru.

Paylaş

Veysel ÇELİK
VanIŞİD çetelerinin Kobanê halkına yönelik saldırılarını kınamak için yapılacak mitinge katılmak üzere Van’dan Suruç’a gitmek için Feqiyê Teyran Parkı’nda toplandık. Yüreği Kobanê için atan Van halkı Kobanê’ye gidecek arkadaşlarını, kardeşlerini, çocuklarını, bizleri yalnız bırakmadı. Sloganlar eşliğinde yürümeye başladık otobüslere doğru. Havanın yağmurlu olmasını hiç kimse aldırmadı. Yürekleri sıcaktı herkesin. Candan attıkları sloganlarla yürüdük. Yürekleri Kobanê için atan gençler, kadınlar olarak otobüste yerlerimizi aldık. Her şey yolundaydı aslında.

Arabanın hareket etmesiyle heyecanımız katlanıyordu. Kardeşlerimizin yanına gideceğimiz için sevinçliydik. Herkes yolculuğun başlamasıyla şarkılar eşliğinde gerekirse Rojava’ya canlarını feda edeceklerini söylüyordu. Gençlerin yürekleri Kürdistan ve özgürlük aşkıyla yanıyordu.

Van merkezden Edremit’e vardığımızda polis durduruyor bizi GBT bahanesiyle bizi geciktirmek istiyorlar. Kimlikler toplandı, GBT işlemleri bir saat içinde bitiriyorlar ve yolumuza koyuluyoruz tekrardan. Siverek’te kısa bir moladan sonra yine durduruluyoruz polis tarafından. Yine bir süre bekletiyorlar bizi bahaneleri “araç evrakları” oluyor bu sefer.
Güneş doğuyor ve güneşle birlikte yolumuza koyuluyoruz. Suruç’a yaklaşma heyecanı bizi sararken otoban girişinde tekrar polis engeli ile karşı karşıya kalıyoruz. Suruç’a girmemize engel oluyorlar. Özgürlüğümüzü kısıtlıyorlar. Bize başka bir yol göstererek oradan gitmemiz gerektiğini söylüyorlar. Yolu uzatıp bizi geciktirmek istiyorlar. Geri dönüp söyledikleri yoldan yolumuza devam ettik. Suruç’un girişine kadar geldik ki bu sefer de hem polis hem jandarma karşımıza çıktı ve girişin yasak olduğunu söylediler. Konuşmalar işe yaramıyordu. Amaçları bizi caydırmak.

Bizler de bir rehber buluyoruz ve bizi köy yollarından Suruç’a götürebileceğini söylüyor. Köy yolunu kullanarak Suruç’a yaklaşıyoruz. Ardından mitingin “iptal edildiği” haberi geldi “otobüs girişlerinin sıkıntı olmayacağı” haberi de geldi sonra tekrardan otobüslere binip sınıra doğru yol aldık. Suruç’un içinden geçerken çocukların, kadınların zafer işaretleriyle karşılandık.

Nihayet sınıra varıyoruz. Kobanê’ye geçmek için can atan halk yürüyordu. “Suriye’den havan topları atılıyormuş” diyerek korkutulmak istendi ama yürüyen Kürt halkı mücadeleci ruhunu göstererek yürümeye devam ediyor. Askerler halkın önünü kapatıyor, durdurmaya çalışıyor hem de yüzlerce asker. Ama engel olamıyorlar. Derken sınır da askerle halk arasında tartışmalar yaşanıyor. Ta ki Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir’in gelmesiyle tartışma sona eriyor. Osman Baydemir, halkı caydırıp sınırdan uzaklaştırıyor Suruç’a doğru. Savaşı karşı tarafta görebiliyoruz silah sesleri ve havan topu sesleriyle yankılanıyor her yer. Kısa bir sure sonra Türkiye tarafında çatışmalar başlıyor.
Her taraf gaz bombasıyla kaplanıyor kalabalık halk dağıtılmak isteniyor. Gaz bombası kapsülünden yaralananlar oluyor. Kalp krizi geçirenler oluyor. Sınırın ötesinde IŞİD barbarlarıyla mücadele eden halkımıza sınırın bu tarafında da asker ve polisler saldırıyor.
Halk Suruç’a doğru geri dönmek zorunda kalıyor. Geri dönüşte yol, polisler tarafından kapatılıyor. Az önceki saldırıda yaralanan annesini geçirmek isteyen ve bu talebini polise bildiren bir gence polis, “anneni getirmeseydin” cevabını veriyor. İşte bir halk düşünün yedisinden, yetmişine elinden geldiğince direnmeye, özgürlüğünü elde etmeye çalışıyor.

Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyor olmak insanı utandırıyor. Çünkü bu kadar vahşi, barbar bir çeteye karşı savaşan halkımıza bu devlet saldırıyor. O sınıra biz Kürtler değil IŞİD gitmiş olsaydı önlerine kırmızı halı serileceğinden hiç şüphem yok artık. Türkiye bizlere bugün yine Kürt düşmanı olduğunu göstermiş oldu.
 

ÖNCEKİ HABER

Kobanê namustur

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa