29 Eylül 2014 18:20

AYM’ye 'Sulh Ceza mahkemeleri kaldırılsın' başvurusu

Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimi Karanfil, suça sürüklenen bir çocukla ilgili sorgu tutanağında önce çocuk hakkında tutuklama kararı verdi, ardından da Sulh Ceza Hakimliklerinin adil yargılama ilkesine aykırı olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi’ne başvurma kararı aldı.

AYM’ye \'Sulh Ceza mahkemeleri kaldırılsın\' başvurusu
Paylaş

Eda YILDIRIM
İstanbul

Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimi Kemal Karanfil, suça sürüklenen bir çocukla ilgili sorgu tutanağında önce çocuk hakkında tutuklama kararı verdi, ardından da Sulh Ceza Hakimliklerinin adil yargılama ilkesine aykırı olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi’ne başvurma kararı aldı. 

Kararda, Sulh Ceza Hakimliklerinin Anayasaya, AİHM sözleşmelerine aykırı olduğuna dikkat çeken Karanfil kamu oyunda hükümete yakın olmakla adı geçen Sulh Ceza hakimlerine de göndermede bulundu. 

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Mahkemelerin hükümet eliyle kurulmasını da eleştiren Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimi Kemal Karanfi’in başvurusunun gerekçesi şöyle: “Verilen tutuklama kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kökleşmiş içtihatlarına göre bir üst mahkemede itiraz edilmesi gerektiği halde vermiş bulunduğum tutuklama kararının yine aynı şekilde benim gibi sulh ceza hakimi olarak atanmış bulunan meslektaşıma yapılacak olması ve kamuyounda ve medyada yansıdığı şekilde sulh ceza hakimlikleri hakimlerinin özellikle seçilme tarzları itiraz usulü İstanbul gibi bazı büyük şehirlerde seçilen hakimlerin daha önce sosyal medyada yansıyan kişilikleri nedeniyle kamuoyunda mahkemelerinizin adil olamayacağı yönünde oluşan kanaat itirazların sadece belli sayıda müteşekkil sulh czea hakimliklerine yapılmasının kapalı devre bir sistem getirmiş olması nedeniyle bu sistemi tesis eden temmuz 2014 tarihinde 6545 Sayılı Kanunun 48. maddesiyle 5235 sayılı Kanunun 10. maddesinde düzenlenmiş bulunan Sulh Ceza Hakimliğinin Anayasa’nın hukuk devleti Tabi Hakim İlkesini düzenleyen 2. maddesiyle, adil yargılama hakkını düzenleyen 36. maddesi kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını düzenleyen 19. maddeye aykırı olduğundan Anayasa Mahkemesi’ne Sulh Ceza Hakimliğini tesis eden Yasanın iptali için müracaatına.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

YPJ Komutanı: Kendi gücümüzle kazanacağız

SONRAKİ HABER

Gökdelen inşaatında yangın çıktı: 3 işçi dumandan zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...