29 Eylül 2014 17:34

Hekimlerden başörtüsü uyarısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Çocuk Psikiyatrisi Derneği yaptıkları ortak açıklamada ortaokullarda türban serbestliği getiren düzenlemeye tepki gösterildi.

Paylaş

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Çocuk Psikiyatrisi Derneği yaptıkları ortak açıklamada ortaokullarda türban serbestliği getiren düzenlemeye tepki gösterildi. 10 yaşındaki çocukların dini kavramlar konusunda soyut düşünme becerilerinin yeterince gelişmemiş olacağına dikkat çeken hekimler, ailelerin etkisinde başlarını örtecek çocukların diğerlerini “günahkar” göreceği uyarısı yaptılar.  

Birlik binasında basın toplantısında konuşan TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan, çocukluktan ergenliğe geçişteki bedensel değişimlerin ergenlik döneminin sonuna kadar sürdüğünü söyledi. Çocuk hakları bakımından bakıldığında erişkinlik yaşının 18 olduğunu belirten İlhan, bilimsel araştırmaların 10 yaşındaki çocukların henüz soyut düşünme becerilerini geliştiremediklerini gösterdiğini dile getiren İlhan, “Bu nedenle soyut bir konu olan din ve dini kavramların 10-18 yaş aralığındaki çocuklar tarafından özümsenmesi ve kendi yaşamlarıyla ilgili karar vermesi kendi özgür düşüncesiyle aldığı bir karar olamaz” dedi. Bu nedenle ortaöğretim çağındaki çocukların ailesi ve okulundaki erişkinlerin etkisinde kalarak başlarını örteceklerini ifade eden İlhan, ailelerin de baş örtme gerekçesini günah gerekçesiyle açıklayacaklarını söyledi.

ÇOCUKLARA POTANSİYEL SUÇLU TAVRI

Günah kavramının çocukların gelişim düzeyindeki doğrudan suç kavramıyla ilişkilendirildiğine dikkat çeken İlhan, bu nedenle çocukların başlarını örtmezlerse kendilerini potansiyel suçlu gibi algılamalarına neden olacağını ifade etti. Erken yaşta aşılanan suçluluk duygularının çocuk ve gençlerin gelişimini olumsuz etkilediğini kaydeden İlhan, böylece çocukların kendilerine özgüvenlerinin azalacağı, özgür ve yaratıcı düşünme kapasitelerinin kısıtlanacağı, gelecekte ruhsal hastalıklara yakalanma risklerinin artacağı uyarısında bulundu.
Başörtüsü takmanın henüz kimliklerinin geliştiği bir dönemde kızların erkeklerden sosyal anlamda farklı oldukları ve kız çocuğunun artık cinsel bir nesne durumuna geldiği mesajını verdiğini ifade eden İlhan, bu durumda kız çocuklarının kendi toplumsal, cinsel, eğitimsel ve mesleki geleceğine ilişkin kararlarını kısıtlayıp, eğitime ve mesleğe ilgisini de azaltacağını dile getirdi.

‘GELİŞMİŞLİK SADECE EKONOMİYLE OLMUYOR’

Dünya Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birliği Genel Sekreteri Füsun Çuhadaroğlu Çetin, hükümetin yaptığı bu düzenlemeyi halka doğru bir şekilde anlatması gerektiğini söyledi. 10 yaşındaki çocukların başörtüsü takması konusunda özgürlüklerden bahsedilemeyeceğini belirten Çetin, bu kararı çocukların özgürce alamayacağını dile getirdi. Çocukların okulda kapanan ve kapanmayanlar olarak ayrılarak önemli sorunlar yaşayacaklarına dikkat çeken Çetin, ülkenin geleceği ve yetişecek yeni nesillerin risk altında olduğunu söyleyerek, “Gelişmiş ülkeler arasında yerimizi alamayacağız. Gelişmişlik sadece ekonomiyle olmuyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gönül Çalışkan için adalet arayışı sürüyor

SONRAKİ HABER

Filiz Kerestecioğlu: LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ve Onur Haftası neden yasaklandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa