Madımak

Madımak'ın anılmasını hazmedemediler

Madımak katliamında yaşamını yitiren 33’ü aydın 2’si otel görevlisi 35 kişiyi anmak için Sivas’ta yapılan ve polisin gaz bombalarıyla saldırdığı miting hakkında, mitingi düzenleyenlere soruşturma açıldı. 18 yıldır Sivas Demokrasi Platformu tarafından yapılan anma etkinliği kamulaştırılarak “Bilim ve Kültür M

ÜÇ YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Haklarında soruşturma başlatılan Sivas Demokrasi Platformu Tertip Komitesi’nde görev alan 7 isim ifade vermek üzere emniyete çağrıldı. Valilik emriyle Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alınan Sivas Demokrasi Platformu bileşenleri adına Tertip Komitesi Başkanı PSAKD temsilcisi Hidayet Yıldırım ile tertip komitesi üyeleri EMEP İl Başkanı Cevat Aktaş, ÖDP İl Başkanı Muzaffer Deniz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Cahit Albayrak, AKD yöneticisi Niyazi Erden, KESK Dönem Sözcüsü İbrahim Erdoğan ve CHP yöneticisi Hüseyin Erol hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Suç duyurusu savcılık tarafından da doğru bulunur ve dava açılmış olursa Tertip komitesi üyelerinin bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapis ve 15 bin liradan 30 bin liraya kadar ağır para cezasıyla yargılanmaları bekleniyor.

‘ASIL SUÇLU YAŞANANLARA GÖZ YUMANLAR’

Yapılan mitingde Sivas Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı İbrahim Erdoğan’ın ifadesinde, 2 Temmuz günü Sivas Valisi ve Belediye Başkanı’nın Madımak Oteli önüne giderek karanfil bıraktığını ancak 2 Temmuz 1993’te katledilenlerin ailelerinin, yakınlarının ve dernek yöneticilerinin Otele karanfil bırakmasının engellenmek istendiğini belirtti.

Erdoğan’ın ayrıca, 2 Temmuz 1993’te yaşanan olayı “katliam ve vahşet” olarak değerlendirdiklerini ve böylesi bir insanlık suçunun dünyanın hiçbir yerinde yaşanmaması için anma düzenlediklerini ifade ederek, “Burada bir suç, suçlu veya sorumlu aranacaksa; önce bu olayların yaşanmasına göz yuman, sonra da bu olayı kınamak isteyenleri engellemek isteyen, ilin Mülki ve İdari amirlerine aittir” dedi.   (Sivas/EVRENSEL)

www.evrensel.net