29 Eylül 2014 13:02

IŞİD saldırıları Suruç'u da tehdit ediyor

Suruç-Kobanê sınırında IŞİD'in saldırıları devam ederken, örgütün ateşlediği silah ve havanlara ait mermiler sınır hattındaki mahallelere düşüyor.

Paylaş

Suruç-Kobanê sınırında IŞİD'in saldırıları devam ederken, örgütün ateşlediği silah ve havanlara ait mermiler sınır hattındaki mahallelere düşüyor.

Bugün Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın yakınına 2 havan topu düştü. İlk belirlemelere göre ölü veya yaralı bulunmuyor. Topların düştüğü yerin 100 metre yakınındaki askeri personel ve basın mensupları büyük bir tehlike atlattı.

Saat 14.20 sıralarında atılan bir havan topu mermisi Türkiye sınırına yaklaşık 2 kilometre mesafede boş araziye düşerek patladı. Kimsenin yaralanmadığı olay, gün içerisinde 3'üncü kez tekrarlandı.

Dün akşam saatlerinde sınırı aşan bir havan topu mermisi Alayurt mahallesindeki Mehmet Demir'e ait eve isabet etti. Evin oturma odasının duvarının yıkıldığı patlamada, odada bulunan ev sahibi 67 yaşındaki Mehmet Demir yaralandı. Patlamadan 10 dakika önce evden ayrılan Mehmet Demir'in eşi ve 6 çocuğu olaydan yara almadan kurtuldukları için kendilerini şanslı sayarken, birçok mahallede evlere yakın noktalara düşen mermiler nedeniyle tedirgin olan çok sayıda aile ise evlerini boşaltarak iç kesimlerde oturan yakınlarının yanına gitti.

Patlamadan 10 dakika önce annesi ve kardeşleriyle evden ayrılan Muhammet Demir, "Şans eseri Suruç'a gitmiştik. Suruç'a ulaştığımız sırada bize telefon geldi ve evde patlama olduğu söylendi. Yeniden döndüğümüzde babamın yaralı olduğunu gördük ve hemen hastaneye götürdük. Burada çatışmalar nedeniyle sürekli mermiler evimize ve evimizin yakınına geliyor. Çok endişeliyiz ve tedirginlik yaşıyoruz. Dün meydana gelen patlamayı babam hafif yaralı olarak atlattı, biz evde olsak belki daha kötü de olabilirdi. Ancak tüm bunlara rağmen dünden bu yana hiçbir yetkili bizi arayıp, sormadı" dedi.

Öte yandan sınır hattındaki bazı mahallelerdeki boş arazilere de mermiler gelmeye devam ediyor. Sınırı aşan ve mahalle sakinlerini tedirgin eden olayın ardından birçok aile, mermilere hedef olmamak için Suruç ve iç kesimlerdeki köylerde yaşayan yakınlarının yanına gitti.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, Şanlıurfa Suruç'a dün düşen 2 havan mermisine angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Suriye'de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 1.400 metre Türkiye tarafına, Mertismail Köyü'nün 950 metre kadar kuzeyinde yol kenarında boş araziye düşmüştür. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir."

Diğer düşen havan mermisinde ise 3 kişinin yaralandığını açıklayan Genelkurmay Başkanlığı, "Suriye'de devam eden çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir adet havan mermisi, Türkiye-Suriye sınırının 525 metre Türkiye tarafına, Alanyurt Köyü'nün 50-100 metre kuzeyindeki bir eve düşmüştür. Olayda biri kadın, ikisi erkek olmak üzere üç sivil vatandaş hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı personel, Suruç Devlet Hastanesinde ayakta yapılan tedaviyi müteakip taburcu olmuştur. Suriye tarafında, söz konusu havan atışının yapıldığı yer olarak değerlendirilen bölgeye, angajman kuralları çerçevesinde atış yapılarak karşılık verilmiştir" ifadelerine yer verdi.  (URFA)

ÖNCEKİ HABER

Yük treniyle okul servisi çarpıştı: 1 ölü, 18 yaralı

SONRAKİ HABER

Sevgilisini 15'ten fazla bıçak darbesiyle öldüren erkeğin bahanesi tanıdık: Tartıştık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa