29 Eylül 2014 10:06

Tuğluk'tan miting engeline tepki: Devletin Kürt politikasının özeti

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobanê Kantonu’na yönelik saldırılarına karşı sınırda devam eden nöbet eylemine destek olmak ve Kobanê halkıyla dayanışma için Suruç’a gitmek isteyenler birçok yerde engellendi.

Paylaş

Erdal İMREK
İstanbul

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobanê Kantonu’na yönelik saldırılarına karşı sınırda devam eden nöbet eylemine destek olmak ve Kobanê halkıyla dayanışma için Suruç’a gitmek isteyenler birçok yerde engellendi. Suruç’ta buluşarak, sınıra yürümek için çok sayıda ilden hareket eden araçları durduran asker ve polisler, İçişleri Bakanlığı talimatıyla mitinge izin verilmeyeceğini ve geçişlere de izin verilmeyeceğini söyledi. Birçok yerde otobüsler kent çıkışlarında durdurulurken, Suruç’a ulaşmayı başaranların da ilçeye girişine izin verilmedi. Polisin birçok noktada Suruç’a gidişini engellemesine ilişkin gazetemize konuşan Van Milletvekili Aysel Tuğluk, devletin IŞİD tutumunun, sınırda bekleyen halka saldırıların ve mitinge dahi izin verilmemesinin devletin Kürt politikasının özeti olduğunu belirterek, “Bu engelleme bile tek başına devletin Kürtlere, Kürt sorununa bakışını ortaya koyuyor” dedi.

DEVLETİN KÜRT POLİTİKASI BUDUR

Suruç sınırında gelişmeleri takip eden Aysel Tuğluk’la telefonla görüştük. Kürtlerin Kobanê’ye dönük saldırılara karşı sınırda beklemesi ve eylem yapmasının en meşru hakları olduğunu belirten Tuğluk, “Halk burada demokratik, meşru bir direniş sergiliyor. Devlet haftalardır bu direnişi ve halkın iradesini kırmaya çalışıyor” dedi. Devletin Kürt halkının birliğini, örgütlü tutumunu kabul etmek istemediğini belirten Tuğluk, “Günlerdir halkımıza saldıran devlet, dün yanı başımıza atılan havan topunu görmezden geldi. Burada bir katliam yaşanabilirdi. Yetkililerle görüştüğümüzde, ‘havan topu falan yok, uydurma’ diyorlar. Türkiye’nin Kürt politikası budur işte” dedi. Kobanê’deki direnişi desteklemeye, sınırda direnmeye devam edeceklerini belirten Tuğluk, “Kobanê Kürt halkının 40 yıllık mücadelesinin ve ödediği bedellerin sonucunda var oldu. Biz bu saldırılara boyun eğmeyeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz” dedi.


POLİS: İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GEÇİŞLERİ YASAKLADI

Diyarbakır’da Koşuyolu Parkı’nda buluşarak, Suruç’a hareket eden çok sayıda kişi Urfa yolu üzerinde bulunan Ava Petrol Tesisleri’nde polislerce durduruldu. İçişleri Bakanlığı’nın ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle mitingi ve sınıra gidişleri yasakladığını söyleyen polis, Urfa Valiliği’nin de Suruç’ta düzenlenmek istenen mitingi izinsiz olduğu gerekçesiyle yasakladığını belirtti. Siyasi parti temsilcilerinin polisle yaptığı görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine, otobüslerden inen kitle yürüyerek gitmek istedi. Bir süre yürüyen kitlenin önü polislerce yeniden kesildi.

Ankara’dan dün akşam Suruç’a doğru yola çıkan çok sayıda kişi Gölbaşı ilçesinde polislerce durduruldu. Suruç’a gidişlere hiç bir şekilde izin verilmeyeceğini belirten polis, hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle bir kişiyi gözaltına aldı. Araçlara el koyan polis, araçlardan indirdiği kişilerin de geri dönmesini istedi. Kitlenin bekleyişini sürdürmesi üzerine 5 saatlik bekleyişin ardından geçişe izin verildi.

Suruç’ta yapılacak mitinge katılmak üzere Adana’dan yola 3 otobüs ve bir minibüsle yola çıkanlar da polis ve jandarma tarafından Ceyhan gişelerinde durduruldu. İçişleri Bakanlığı’nın talimatı uyarınca Urfa Valiliği tarafından mitingin yasaklandığını belirten polis, otobüsleri bağlayarak, emniyete çekti. Otobüsten indirilerek Ceyhan gişelerinde bekletilen yurttaşlar burada bir süre eylem yaptıktan sonra, Adana’ya dönerek, İnönü Parkı’nda oturma eylemi başlattı. Burada bir açıklama yapan DBP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, emniyet amirinin kendilerini tehdit ettiğini ve neden izin vermiyorsunuz sorusuna, “Keyfim böyle istiyor, keyfimin kâhyası mısın” diye yanıt verdiğini söyledi.
Van’dan Suruç’a hareket eden otobüsler de, polisleri tarafından durduruldu. Otobüse para cezası kesen polisler uzun süre beklettikten sonra geçişlere izin verdi.

SURUÇ’TA KEPENKLER KAPANDI

Hareketliliğin merkezi olan Kobanê sınırındaki Suruç’ta ise esnaf kepenk açmadı. Yoğun askeri ve polisiye önlemlerin alındığı ilçenin batısındaki Siwêdê, doğusunda Alîzêr köyünde binlerce kişinin katıldığı direniş nöbeti ise devam etti.

ÖNCEKİ HABER

IŞİD’e 12 hava saldırısı daha yapıldı

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa