29 Eylül 2014 08:03

Antalya'da 'paralel' operasyonu: 14 polis gözaltında

Antalya Emniyet Müdürlüğü merkezli bu sabah saatlerinde 'Paralel Yapı' iddiasıyla düzenlenen operasyonda istihbarat şube eski müdürünün de aralarında bulunduğu 10 polis gözaltına alındı. 5 ili kapsayan operasyonda toplam gözaltı sayısı 14 oldu.

Antalya\'da \'paralel\' operasyonu: 14 polis gözaltında
Paylaş

Antalya Emniyet Müdürlüğü merkezli bu sabah saatlerinde 'Paralel Yapı' iddiasıyla düzenlenen operasyonda istihbarat şube eski müdürünün de aralarında bulunduğu 10 polis gözaltına alındı. 5 ili kapsayan operasyonda toplam gözaltı sayısı 14 oldu.

Cumhuriyet savcılığının usulsüz dinlemelerle ilgili soruşturması kapsamında bu sabah Antalya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Hatay ve Mersin'de eş zamanlı operasyon yapıldı. 137 telefon hattının usulsüz dinlenmesi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstihbarat Şube eski Müdürü Yavuz Dölek'in de aralarında bulunduğu komiser, komiser yardımcısı ve polis memurlarından oluşan 10 kişiyi gözaltına aldı. Şanlıurfa, Diyarbakır, Hatay ve Mersin'le birlikte operasyonda toplam gözaltı sayısı 14'e ulaştı. Antalya'daki operasyon ardasından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün bulunduğu Çallı'daki emniyet binasının arka tarafı, demir bariyerlerle kapatıldı.

Gözaltına alınan polislerin, 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma' suçlamalarıyla ifadesi alınıyor. Sağlık kontrolünden geçirilecek polislerin Ankara'ya gönderileceği belirtildi.

İZMİR’DE TUTUKLU POLİS KALMADI

Öte yandan İzmir’de geçen ay 22 Temmuz operasyonları kapsamında düzenlenen operasyonda tutuklanan 11 polisten 9’unun geçen cuma günü serbest kalmasından sonra, dilekçeleri mahkemeye zamanında ulaşmayan Hasan Ali Okan ile Başkomiser Mustafa Edip Çakmak da tahliye edildi. 32 polis hakkında yürütülen soruşturma sonrası hazırlanan iddianamede, polisler hakkında  ‘İftira, özel hayatın gizliliğini ihlal, kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak elegeçirmek veya yaymak, suç uydurmak’ suçlamasıyla  31’er kez ayrı ayrı toplam 310 yıldan 961’er yıla kadar hapis cezaları istenmişti. İddianame 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, davanın ilk duruşması ise 3 Kasım 2014 tarihinde 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hong Kong\'da polis çekildi, gösteriler yayılıyor

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa