29 Eylül 2014 08:02

Hong Kong'da polis çekildi, gösteriler yayılıyor

Hong Kong polisinin gösterileri dağıtmak için biber gazı ile müdahalesi ters tepti. Gösterileri dağıtma çabası sonuç vermeyen polis, bu sabah alandan çekilirken, binlerle ifade edilen göstericilerin sayısı ise on binleri buldu. Gösteriler şehrin Causeway, Mongkok ve Kowloon'a da yayıldı.

Paylaş

Honn Kong’da polisin eylemleri bastırmak için sert müdahalesi sonuç vermedi. Gösterileri dağıtma çabası sonuç vermeyen polis, sabah alandan çekilirken, binlerle ifade edilen Hong Kongluların sayısı ise on binleri buldu. Gösteriler şehrin Causeway, Mongkok ve Kowloon’a da yayıldı.

POLİS ÇEKİLDİ TEMİZLİK BAŞLADI

Polisin çekilmesinin ardından, Hong Kong Sivil İtaatsizlik Hareketinin sözcüleri “Meydanlardan, ayrılmayın” çağrısında bulundu. Hong Konglular şimdi Çarşamba günü gerçekleştirecekleri büyük sivil itaatsizlik eylemine hazırlanıyor.

Polisin meydandan çekilmesiyle birlikte meydanda temizliğe başlayan Hong Konglular çöpleri topladılar hatta attıkları geri dönüşüm yapılabilecek şekilde ayırdılar. The İndependent’in “Dünyanın en nazik eylemcileri” başlığıyla verdiği haberde, “Bütün dünyanın kınadığı polis şiddetinin durmasından sonra Hong Konglular meydanda polisin kullandığı gaz kapsüllerini temizlediler” ifadeleri yer aldı.  

Cumartesi günü bir grup üniversite öğrencisine yönelik polis saldırıları nedeniyle başlayan gösteriler sonucu şehirde hayat durma noktasına geldi. Polis, gece yarısı hükümet binası çevresinde dağılmayan kalabalıklara cop, göz yaşartıcı ve biber gazıyla saldırdı ancak kalabalık meydanlardan çekilmedi. Cuma akşamından buyana devam eden gösterilerde 80’e yakın kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

The Guardian’ın haberine göre göstericilerin yolları kapattığı Hong Kong’da bankalar ve okullar açılmadı. 4 ayrı merkezde başlayan gösteriler tüm şehre yayıldı. Hong Kong’da düzenli olması ile bilinen finans merkezleri de gösteriler nedeni ile felç oldu. Şehrin valisi dün sabah yaptığı açıklama ile polisin alanlardan çekildiğini bildirdi ve göstericilerden yolları açmalarını ve dağılmalarını istedi.

ŞEMSİYE DEVRİMİ

Gösteriler başladıktan sonra polisin biber gazı müdahalesinden korunmak için kullanılan şemsiye nedeni ile artık “Şemsiye Devrimi” olarak da anılan protestolar, kimi kesim tarafından Çin’de dönüm noktası olarak görülüyor. Johns Hopkins Üniversitesi öğretim görevlilerinden HungHo-fung, bu gösterilerin gerçek bir sivil itaatsizlik hakkının kullanımı olduğunu ve geçmişte yapılan kontrollü ve hükümet destekli gösterilere benzemediğini söyledi. HungHo, göstericilerin eskiden günlük hayatın etkilenmemesi için özel çaba gösterdiklerini ancak bu kez tam tersinin olduğunu, bunun da Hong Kong tarihinde ilk kez gerçekleştiğini ifade etti.

Gösteriler için aslında tatil günü olan Çarşamba günü belirlenmiş fakat öğrencilerin cumartesi günü okulları boykot etmesi ve polisin geçişi engellediği Deniz Kuvvetlerinde bulunan hükümet binasını işgal etmesi üzerine erken başladı.

HER YER BOYKOT HER YER GÖZALTI

Güney Çin Morning Post haberine göre ise, gösterilerden dolayı Hong Kong Doları son 6 ayın, borsası ise son 3 ayın en düşük seviyesine gerilerken, boykota katılan okulların sayısı artarken, yöneticiler de merkeze yakın okulları kapattı. 200 otobüs hattında seferler durduruldu. Bankalar ve işyerleri de kepenk kapattı. Güvenlik görevlisi dahil toplam 41 kişi yaralandı, 78 kişi de hükümet binalarına zorla girmek, polise mukavemet etmek suçlaması ile gözaltına alındı.

Hong Kong’da halk Çin’in seçim sistemine müdahalesine tepki gösteriyor. Çin Milli Halk Meclisi Daimi Komitesi, kısa süre önce Hong Kong’un 2017’daki seçimleri için açıktan aday olma imkânını kaldırdığını açıklamıştı. Çin, kendisinin belirlemesi beklenen ve “Aday Komitesi” adı verilen bir oluşumun adaylığı onaylayacağını ve aday sayısının en fazla üçe indirileceği duyurmuştu. Bunun ardından ‘’bir ülke iki sistem’’ ile yönetilen Hong Kong’daki Çin muhalifleri, karara sert tepki göstermişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yemen\'de intihar saldırısı: 15 ölü

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa