28 Eylül 2014 22:41

A Milli Kadın Basketbol Takımı çeyrek finali garantiledi

A Milli Kadın Basketbol Takımı, B Grubu’ndaki ikinci maçında Kanada’yı 55-44’lük skorla mağlup etti. Ay yıldızlı ekip bu galibiyetle çeyrek finali de garantiledi.

A Milli Kadın Basketbol Takımı çeyrek finali garantiledi
Paylaş

A Milli Kadın Basketbol Takımı, B Grubu’ndaki ikinci maçında Kanada’yı 55-44’lük skorla mağlup etti. Ay yıldızlı ekip bu galibiyetle çeyrek finali de garantiledi.

Türkiye'de düzenlenen 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden A Milli Kadın Basketbol Takımı, B Grubu’ndaki ikinci maçında Kanada’yı 55-44’lük skorla mağlup etti. Bu sonuçla milliler, grubunu ilk sırada tamamlayarak çeyrek finale yükselme başarısını da elde etti.

Türkiye grubundaki üçüncü ve son maçında 30 Eylül Salı günü Mozambik ile karşılaşacak. Ankara'daki son maç saat 19.00’da başlayacak.

Ankara Spor Salonu’nda yaklaşık 11.000 kişinin izlediği mücadeleyi FIBA Avrupa ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, TBF Genel Sekreteri Celal Arısan ve Milli Takım yetkilileri de takip etti.

Milli takım mücadeleye Işıl Alben, Birsel Vardarlı Demirmen, Şaziye İvegin Üner, Lara Sanders ve Nevriye Yılmaz beşiyle başlarken, Kanada ise Kia Nurse, Shona Thorburn, Kim Gaucher, Miranda Ayim ve Tamara Tatham beşiyle parkede yer aldı.

Oyuna hızlı başlayan milli takım , Lara Sanders’ın pota altından bulduğu basketlerle ilk iki dakikayı 2-4 önde geçti. Hücumlarda Shona Thorburn ile skor üreten Kanada, Tamara Tatham’ın serbest atışlarıyla da durumu 9-7’e getirdi. Bu bölümde Işıl, Sanders ve Nevriye üçlüsüyle 6-0’lık seri yakalayan milliler, üstünlüğü de yeniden eline aldı (9-13). Son dakika içerisinde Işıl Alben ile turnike basket bulan milli takıma karşı, Kanada’nın Gaucher’ın serbest atış çizgisinden tek atışı sayıya çevirmesiyle skor 17-17’ye geldi ve ilk periyot da bu skorla tamamlandı.

İkinci periyotun başında iki takımda hücumda skor üretmekte zorlanırken, 15. dakikada skordaki eşitlik bozulmadı: 20-20 mola alan A Milli Kadın Basketbol Takımı, hücumda skor üretmekte zorlanmasına karşın savunmada geri adım atmadı. Milli takım, mücadelenin ilk yarısını da Lara Sanders’ın turnike basketiyle 22-24 önde kapattı.

Üçüncü periyotta ilk sayılarını Nevriye Yılmaz ile bulan A Milli Kadın Basketbol Takımı, pota altında Lara Sanders’ın da basketiyle 25. dakikada skoru 24-28 yaptı. Temponun düştüğü dakikalarda iki ekip de skor bulmakta zorlanırken, milli takım Esmeral Tunçluer’in üç sayılık basketiyle 28. dakikada 5 sayılık farkı yakaladı: 26-31 Ancak son iki hücumda önce Fields, ardından da Gaucher’ın basketleriyle skora bir kez daha denge geldi. Üçüncü periyot, 31-31 eşitlikle sona erdi.

Lara Sanders ve Nevriye Yılmaz’ın boyalı alandan bulduğu basketlerle mücadelenin final periyoduna giren milli takım, buna karşın potasında Ayim ve Gaucher’ın sayılarına engel olamadı. Nevriye’nin savunmaya getirdiği enerji ve hücumda da Birsel ile Tuğba’nın basketleriyle ay yıldızlılar, 37. dakikada 7 sayılık farkı yakaladı: 37-44.

Bu dakikadan sonra tempoyu istediği gibi ayarlayan A Milli Kadın Basketbol Takımı, Lara Sanders’ın da hücumda bulduğu sayılarla maçtan 44-55 galibiyetle ayrıldı. (CİHAN)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hükümet adayların aleyhinde mi çalışıyor?

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...