28 Eylül 2014 22:17

Libya'da mahsur kalan işçilerden biri öldü iddiası

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Libya'da ENKA Teknik A.Ş.'ye ait şantiyede çalışırken çıkan çatışmalar nedeniyle mahsur kalan 457 işçiden birinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Çatışmalardan kaçarak Libya-Cezayir sınırındaki Gut şehrinde bir havalimanına sığınan işçiler yaklaşık haftadır burada zor koşullar altında.

Libya\'da mahsur kalan işçilerden biri öldü iddiası
Paylaş

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Libya'da ENKA Teknik A.Ş.'ye ait şantiyede çalışırken çıkan çatışmalar nedeniyle mahsur kalan 457 işçiden birinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Çatışmalardan kaçarak Libya-Cezayir sınırındaki Gut şehrinde bir havalimanına sığınan işçiler yaklaşık haftadır burada zor koşullar altında.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, işçilerden ikisinin sağlık durumunun ağırlaştığı ifade etmişti. Şube bugün akşam saatlerinde bir açıklama yaparak işçilerden birinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Açıklamada, “Libyada mahsur kalan işçilerden birinin vefat haberi elimize ulaşmış bulunuyor. Bir işçinin beyanına göre sebebini bilmedikleri nedenlerle dün akşam 55 yaşında bir kişi hayata kaybetti. Günler öncesi yayınladığımız metinde konuya dikkat çekmeye çalışsak da konu ile ilgili devlet birimlerinin ve adı geçen şirketin konuya ciddiyetsiz yaklaşımları bir işçinin hayatına mal oldu” denildi.

İHD UYARMIŞTI

Yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede işçilerin şantiyeyi terk ettikleri ve bir havalimanında mahsur kaldıkları öğrenilmesinin ardından işçilerle temasa geçen İHD Ankara Şubesi bir açıklama yapmış, açıklamasında “İşçiler sularının ve yiyeceklerinin tükendiğini, sağlıkla ilgili bir hizmet alamadıklarını ve bugün iki işçinin durumunun ağırlaştığını beyan etmektedir. Bağlı oldukları şirketin yeterli ilgili göstermemesinden şikayetçi olmaktadırlar” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı nezdinde yapılan girişimlerin sonuçsuz kaldığına dikkat çeken dernek açıklamasında, “İnsan hayatını hiçe sayan yaklaşımları yüzünden şirketi ve Dışişleri Bakanlığını kınıyoruz” demişti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Spor Toto Süper Lig’de 4. haftanın görünümü

SONRAKİ HABER

Meteoroloji Antalya için kırmızı alarm verdi: Metrekareye 250 kilo yağış bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa