28 Eylül 2014 19:51

Yüksekdağ: Erdoğan ve Davutoğlu Aysel Tuğluk'tan özür dilemeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ yaptığı yazılı açıklama ile 'Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Milletvekili Aysel Tuğluk'tan özür dilemesini bekliyoruz'dedi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Suruç'ta asker müdahalesi sonrası çıkan olaylarda taş atan Milletvekili Aysel Tuğluk için "Edepsiz" diyerek hakarette bulunduğunu hatırlatarak, Davutoğlu'nun Tuğluk'tan özür dilemesi gerektiğini vurguladı. Yüksekdağ "Aynı üslubu Erdoğan da kullandı. Aslında Davutoğlu kendine rol modeli olarak Erdoğan'ı esas aldığı için aynı zihniyete sahipler" diyerek "Başbakan Ahmet Davutoğlu, kısa bir süre olmasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan'ın izinden gittiğini her fırsata göstermektedir. Başbakan Davutoğlu, halefinin kadınlara yönelik cinsiyetçi, ayrımcı ve hakaret içeren söylemlerini tekrar ve taklit etmeyi marifet sayıyor. Miting meydanlarında eril bir histeriyle kendinden geçerek, seçilmiş kadın siyasetçileri yuhalatmak, bayağılaşmış ve ahlaki değerlerini yitirmiş bir siyasetin dışavurumudur. Kendileriyle aynı fikirde olmayan veya kendilerini eleştiren kadınlara "edepsiz" diyerek hakaret etmek, AKP iktidarının eril zihniyetini gösteren bir devlet geleneğidir" açıklamasında bulundu.

'HALKIMIZ KIL PAYI KATLİAMDAN KURTULDU'


Türkiye'den bağımsız olmayan IŞİD'in Rojava'da yapmak istediği katliam tehlikesinden kaçarak sınıra gelen ve Başbakan Davutoğlu'nun "Mehmetçiğin gölgesinde huzur bulmak için geldiler" dediği halkın, karşılarında namlusu kendilerine çevrilmiş askeri araçlarla karşılandığını hatırlatan Yüksekdağ, çoğunluğunu yaşlı, hasta ve çocukların oluşturduğu insanlara gaz, su ve gerçek mermilerle müdahale edilerek bir katliam provasının yapıldığını belirtti. Yüksekdağ açıklamasında; "Son olarak aralarında vekilimiz Aysel Tuğluk'un da bulunduğu nöbet noktasında bir taraftan sınırı geçmek isteyenler gaza boğulup, işkenceye uğrarken, diğer taraftan Suruç'ta bekleyen halk IŞİD'in attığı roketlerin hedefi oldu. Vekilimiz ve halkımız kıl payı bir katliamdan kurtuldu" ifadesini kullandı.

'TUĞLUK'UN TAVRI KADINLARIN GÖZÜNDE AHLAKİDİR'

Sözlerin kifayetini yitirdiği vahşet ve saldırı ortamı içinde vekilleri Aysel Tuğluk'un tavrının, eli, kolu, insanlık onuru ve vicdanı olan herkesin ve özellikle de kadınların gözünde meşru ve ahlaki olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, "Orada bulunan Kürt halkı ve seçilmişleri, halka uygulanan bu vahşet ve zulmü kabul etmemiş ve demokratik tepkilerini dile getirmişlerdir" dedi.

Yüksekdağ, milletvekilleri Aysel Tuğluk'un, halkı savunmak için sembolik olarak bir taş attığını söyleyerek; "Peki Davutoğlu kendisini seçen, vekalet veren halkı savunmak için ne yapıyor, esas bunun hesabını vermelidir. Davutoğlu Suruç'taki halkın Başbakanı değil mi, Kafa kesen çetelere, taş atan vekile gösterdiği tepkinin çeyreğini göstermiyor. Bu mudur edep" diye sordu. Yüksekdağ, Başbakan Davutoğlu'nun askerlerin halka uyguladığı vahşete ve her türlü hakarete sessiz kaldığını ve vahşeti onayladığını kaydetti.

'ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN BİR AN ÖNCE ÖZÜR DİLEMESİNİ BEKLİYORUZ'

HDP Meclis Grubu'ndaki kadınlar, tüm kadın yapıları ve parti olarak siyasal iktidarın kadınlara yönelik nefret ve hakaret içeren söylemlerini hiçbir zaman kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini vurgulayan Yüksekdağ açıklamsında, "Kadınlara 'edepsiz', 'densiz' demek, Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahi olsa kimsenin haddi değildir. Erdoğan ve Davutoğlu'nu bu cinsiyetçi hakaretlerinden dolayı kınıyor ve vekilimiz Sayın Aysel Tuğluk şahsında, Kürt halkından ve tüm kadınlardan bir an önce özür dilemelerini bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

DAVUTOĞLU ERDOĞAN'I MODEL ALIYOR

Davutoğlu'ndan sonra Erdoğan'ın da benzer hakaretlerde bulunduğunu belirten Yüksekdağ; "Davutoğlu zaten Erdoğan'ı model alıyor. Davutoğlu Erdoğan'ın siyasi dilini, üslubunu tekrar ediyor. Erdoğan'ın sözlerini tekrar ediyor" dedi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

\'IŞİD islamla anılmaz\'

SONRAKİ HABER

Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için bakanlığa çağrı: Kan örnekleri incelensin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa