28 Eylül 2014 19:13

Dünya Kadın Konferansı bileşenlerinden Kobanê için çağrı

Dünya Kadın Konferansı'nın Ortadoğu bileşenleri Suruç, Kobanê sınırında bulunan Elîzêr köyünde direniş nöbeti tutan yurttaşları ziyaret ederek, dünya kadınlarına Kobanê direnişine destek sunma çağrısında bulundu.

Paylaş

Dünya Kadın Konferansı'nın Ortadoğu bileşenleri Suruç, Kobanê sınırında bulunan Elîzêr köyünde direniş nöbeti tutan yurttaşları ziyaret ederek, dünya kadınlarına Kobanê direnişine destek sunma çağrısında bulundu.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) koordinatörlüğünde dün Diyarbakır'da hazırlık toplantısını yapan Dünya Kadın Konferansı Ortadoğu bileşenleri, Kobanê ile dayanışma amacıyla Suruç’a geldi. Mısır, Filistin, Tunus, Lübnan, Afganistan, İran, Türkiye, Federal Kürdistan Bölgesi ve Rojava'nın yanı sıra Almanya'dan da kadınlar Kobanê Suruç sınırında bulunan Alîzêr köyünde basın açıklaması yaptı.

'ORTADOĞU MERKEZLİ 21'İNCİ YÜZYIL SAVAŞLARI YAŞANIYOR'

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Olof Palme Ödüllü İranlı kadın aktivist Pervin Erdalan, birinci ve ikinci paylaşım savaşlarından sonra Ortadoğu merkezli 21'inci yüzyıl savaşları yaşandığını hatırlatarak, "Ortadoğu'nun emperyalist güçlerin çıkarları doğrultusunda yeniden dizayn edilmesini amaçlayan bu savaş, bir vekâlet savaşı olma özelliğine sahiptir. Görünürde din kisvesine büründürülmüş çeteler eliyle yürütülse de, arkasında bölgesel ve uluslararası güç ve hesaplar durmaktadır. 21'inci yüzyılın başındaki müdahalelerle başlayan Ortadoğu'yu paylaşım savaşının etkilerini Tunus'ta, Lübnan'da, Mısır'da, İran'da, Afganistan'da, Suriye ve Irak'ta, Türkiye'de, Filistin'de, şu anda en fazla ise Kürdistan'da yaşamaktayız" dedi.

‘ULUSLARARASI GÜÇLER SESSİZ’

Rojava demokratik özerklik sisteminin halkların ve kadınların demokratik seçeneği olarak emperyalist ve gerici hesapları bozduğunu vurgulayan Erdalan, "Bu nedenle de iki yılı aşkın bir süreden beri IŞİD gibi çetelerin saldırılarına hedef olmaktadır. 15 Eylül'den bu yana ise Rojava'nın kalbi sayılan Kobanê üç cepheden IŞİD çetelerince kuşatılıp önceki süreçleri kat ve kat aşan bir saldırı dalgası ile karşı karşıyadır. IŞİD ile mücadele iddiasında bulunan uluslararası güçlerin sessiz kaldığı bu saldırılara karşı Kobanê halkı öz savunma güçleriyle muazzam bir direniş sürdürmektedir" ifadesinde bulundu.

'DİRENEN KADIN SAVUNMA GÜÇLERİNİ SELAMLIYORUZ'


Erdalan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şengal'de soykırım ile birlikte kadın kırımı gerçekleştiren, 2 bine yakın Ezidi Kürt kadını savaş ganimeti gibi kaçırıp köle pazarlarında satışa çıkaran IŞİD çetelerine karşı 14 günden beri direnen kadın savunma güçlerini selamlıyoruz. Dünya Kadın Konferansı Ortadoğu bileşenleri olarak Kobanê halkının yanındayız."

Son olarak Erdalan, dünya kadınlarına çağrıda bulunarak, "Çete saldırılarına karşı halk ve kadın savunma güçlerinin direnişi destekleyip, dünya kadınlarını biz kadınlara savaş ilan eden IŞİD'e karşı Rojava ile dayanışmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

Kadınlar daha sonra bir diğer direniş nöbetinin tutulduğu yer olan Dewşen'e geçti. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan Tuğluk’u hedef aldı

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: Taş ocağı tarafından oyulan Kurul Kalesi'ne sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa