27 Eylül 2014 21:37

İstanbul'dan Hakkari'ye, 'Her yer Kobanê'

Türkiye ve Avrupa'nın birçok merkezinde yapılan eylem ve etkinliklerle Kobanê ye destek verilirken, AKP hükümetinin tutumu protesto edildi.

Paylaş

Türkiye ve Avrupa'nın birçok merkezinde yapılan eylem ve etkinliklerle Kobanê ye destek verilirken, AKP hükümetinin tutumu protesto edildi.

İSTANBUL

KESK, DİSK, TTB , TMMOB ile çok sayıda siyasi parti ve gençlik örgütü, Kobanê'ye dönük IŞİD saldırılarını Taksim Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Lisesi'ne yapılan yürüyüşle protesto etti.

Sınırı aşarak Kobanê'ye geçen ve aralarında gazeteciler ile siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu kişiler dahil binlerin katıldığı yürüyüşte, "Rojava ve Ortadoğu'daki katliamlara son" pankartı açılarak, "Bijî berxwedana Kobanê", "Bijî berxwedana YPG'ê", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "şer şer şer" sloganları atıldı. Yapılan yürüyüşün ardından söz alan sendika ve siyasi parti temsilcileri Kobanê direnişini selamladı. Ortak açıklamayı yapan TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz, "Tüm dünyanın karşı olduğunu ilan ettiği, yaptığı katliamların insanlığa karşı yapılmış bir suç olarak gördüğü IŞİD AKP hükümeti tarafından kollanmaktadır" dedi. Rojava'nın Ortadoğu halkları için pandoranın kutusundan çıkan umut olduğunu kaydeden Solmaz, "T.C yüzünü halklara çevirmeli. Katliamlara karşı bir an önce savaş yerine barıştan yana tutum almalıdır. Kobanê'ye kapılar barış için açılmalıdır" diye konuştu.

Solmaz'da sonra söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan, Kobanê'ye ilişkin izlenimlerini aktardı. "Sınırın hemen ötesinde çok şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Biz ancak 24 saat dayanabildik ve sınırı aşarak Kobanê'ye geçtik" diyen Altan, büyük bir coşku ile karşılaştıklarını belirtti. Kobanê'deki halkın devrimi sahiplenme noktasında gösterdiği kararlılığa işaret eden Altan, halkın kendilerinden bu devrimi ve kararlılığı tüm dünya kamuoyuna anlatılmasını istediklerine dikkat çekti. "Ortadoğu'da devrim çağını Kürtler açtı ve bunun kalbi de Rojava'dır diyen Altan, direnişe destek çağrısında bulundu.

İstanbul'dan Kobanê'ye gidenlerin arasında bulunan ANF Muhabiri Zeynep Kuray da, sınırı geçerken yaşadıklarını ve tanıklık ettiği durumu aktardı. Sınırı aşıp Kobanê'ye gittiklerinde halkın büyük coşkusu ile karşılaştıklarını söyleyen Kuray, dönüş yolunda TSK'ya bağlı askerlerin üzerlerine gaz bombaları yağdırdığını belirtti. Mayınlı araziye yakın bölgede askerlerin bilinçli bir şekilde üzerlerine gaz bombaları attığını ve saldırıda gerçek mermilerin kullanıldığını söyleyen Kuray, "Bizim mayınlı alanda dağılmamızı istediler. Daha sonra bizi onar gruplarla kapıdan alacaklarını ve sıraya dizilmemiz gerektiğini söylediler. 90'lı yılları aratmayacak tavır sergilediler, hakaret ve küfür ettiler" diye konuştu. Duruma tepki gösterdiği sırada rütbeli bir askerin, "Seni kaybederim kimse bulamaz" diyerek kendisini tehdit ettiğini belirten Kuray, Kobanê'de çektikleri foto ve görüntülerin içinde bulunduğu kartlara, aldıkları ses kayıtlarına da el konulduğunu söyledi. "Üç saat eşyalarımızı almak için uğraştık ama gözümüzün önünde eşyalarımızı kutunun içine koyarak bize, 'eşyalarınız kayboldu' dediler" şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR'DA YÜRÜYÜŞE SALDIRI

SAMSUN'DA KOBANÊ EYLEMİ

HAKKARİ

Hakkari’nin en işlek caddesi olan Bulvar Caddesi Hakkari Kent Meclisi, DBP, HDP il örgütlerinin çağrısıyla binlerin katıldığı bir yürüyüş ile ulaşıma kapatılarak burada oturma eylemine başlandı. DBP Hakkari İl Binası önünde başlayan yürüyüşe DBP, HDP il, ilçe örgütleri, kent ve mahalle meclisi, belediye meclis üyeleri, belediye eş başkanları ve binlerce yurttaş katılırken, “Kahrolsun IŞİD İşbirlikçi AKP”, “Bîji berxwedana Kobanê”, “Her yer direniş her yer Kobanê”, “Kobanê halkı yalnız değildir” yazılı dövizler taşınırken sloganlar atıldı.

Eylemde konuşan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Kobanê üzerindeki saldırıların son bulmasını istediklerini aktararak, “Kürdistan’a şehitlerimiz yeni gelmiyor fakat başlatmış olduğumuz direnişimizin nedeni yeni şehadetlerin yaşanmaması içindir” dedi.Başlatılan nöbet direnişinin gece boyunca süreceği yarın öğlen saatlerinde ise yapılacak basın açıklamasının ardından sonlandırılarak kitlesel bir şekilde Kobanê sınırına hareket edileceği kaydedildi.

ERCİŞ

İŞİD'in Kobanê’ye saldırısı sonucu yaşanan mağduriyetlerin her geçen gün artması üzerine, DBP Erciş İlçe Örgütü öncülüğünde köy muhtarları ve ilçede bulunan kitle örgütleriyle yapılan toplantıda bir araya gelindi. Erciş Belediyesi Evlendirme Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Kobanê ön plana çıkartı. Kobanê için ne yapılması konusunda görüş ve öneriler dinlendi. Toplantıda, Kobanê halkı için seferberlik çağrısı yapan DBP Erciş İlçe Başkanı Ahmet Akmaz, bu bayramda herkese kurban paralarını Kobanê’ye bağışlama çağrısı yaptı. Akmaz, DBP ve ilçede bulunan çeşitli kurumlarla birlikte kurban bayramlarını sınırda geçireceklerini ifade ederek, “Bayrama bir gün kala Ercişliler olarak Kobanê’ye akın edeceğiz. Orada insanlarımız mağdur olurken bizim burada bayram yapmamız doğru olmaz. Bütün dünyaya Kobanê halkının yalnız olmadığını kanıtlamalıyız” dedi.

MARDİN

Kobanê'ye yönelik saldırılar Mardin’in Nusaybin ilçesinde, DBP ilçe örgütü tarafından Barış Parkı’nda yapılan basın açıklaması ile kınandı. Basın açıklaması için toplanan gurup, “Kobanê halkı yalnız değildir”, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak”, “Bijî berxwedana YPG” sloganları attı. 

Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Cengiz Kök tarafından yapılan açıklamada, AKP hükümetinin Rojava'daki Kürt kazanımlarını imha etmek için IŞİD’e destek verdiğini ifade edilerek, “IŞİD çetelerinin yaklaşık 2-3 yıldır hedefi Kürt kazanımların ve dolayısı ile demokratik modernitenin uygulama alanı Rojava’dır” dedi. Bugün Kobanê’nin üç yandan saldırıya maruz kalmış, olağanüstü bir direniş gösterdiğini dile getiren Kök, herkesin bu direnişi tüm imkânlarıyla sahiplenmesi gerektiğini ifade etti.

AVRUPA'NIN PEK ÇOK MERKEZİNDE EYLEMLER DÜZENLENDİ

ANF'nin haberine göre Düsseldorf, Kiel, Köln, Saarbrücken, Hamburg, Giessen, Hannover, Mannheim, Karlsruher, Frankfurt, Paris, Bordeaux, Marsilya, Reims, Nice, Viyana, Linz, Graz, Den Haag, Roma, Liege, Gavle ve Kopenhag'daki eylemlere on binler katıldı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Roboskî sınırında çatışma

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa