27 Eylül 2014 21:02

Bakan Çelik: Sığınmacıların araç ve hayvanları Türkiye'ye alınacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sınır hattında incelemelerde bulundu, Rojavalı sığınmacılara ait araç ve hayvanların da Türkiye'ye alınacağını açıkladı.

Bakan Çelik: Sığınmacıların araç ve hayvanları Türkiye\'ye alınacak
Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kobanê-Suruç sınır hattında incelemelerde bulundu, Rojavalı sığınmacılara ait araç ve hayvanların da Türkiye'ye alınacağını açıkladı.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve yerel yöneticilerle Rojavalıların geçiş yaptığı sınır hattındaki Yumurtalık bölgesine gelen Bakan Çelik, burada Türkiye'ye geçmek için bekleyen Suriyeliler ile görüştü. Sınır telleri yanında Suriye tarafında bekleyenlerle Kürtçe bilen tercüman aracılığıyla konuşan Bakan Çelik, herkesin beklentisi olan araç ve hayvanların alımı konusunda görüşeceğini ifade etti.

Bakan Çelik, daha sonra telefonla Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Bu görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Bakan Çelik, sınır hattında bekleyen araç ve hayvanların Türkiye'ye alınacağını belirterek şunları söyledi:

"Başbakanımız araç ve hayvanların alınması talimatını verdi. Bu doğrultuda şu anda Suruç'ta iki merkezde bu araçların park yeri belirlenecek. Yine hayvanların taşınması ve kesim yerleri konusu netleştirilecek. Tüm bu çalışmaların ardından tahminen pazartesi gününden itibaren Suriye tarafında kalan araç ve hayvanların alımını yapmış olacağız."

Bakan Çelik, Suruç'un Tavşan Köyü yakınlarındaki bazı araçlara Suriye tarafından atılan havan topunun isabet ettiği olayı Türkiye tarafından yapılmış gibi gösterilmesinin "nankörlük" olduğunu söyledi. Yerel yöneticiler ise olayda bazı araçlarda hasar oluştuğunu patlama nedeniyle yaralanan kimsenin ise bulunmadığını kaydetti. (Urfa/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

\'Köylüler 4 Taliban militanını astı\'

SONRAKİ HABER

Türkiye, Fransa\'yı 50-48\'le geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...