27 Eylül 2014 17:11

Murgul’da siyanüre isyan!

Artvin Murgul’da Cengiz Holding tarafından kurulmak istenen siyanürlü altın işleme tesisine karşı yapılan eyleme, holding bünyesinde çalışan maden işçileri de destek verdi!

Murgul’da siyanüre isyan!
Paylaş

Yusuf YAVUZ
Artvin


Artvin’in Murgul ilçesinde Cengiz Holding tarafından projelendirilen siyanürlü altın işleme tesisine karşı ayaklanan Murgul halkı eylem yaptı. ÇED Raporu beklenmeksizin çalışmalarına başlandığı öne sürülen siyanür tesisine karşı yapılan eyleme 3 binden fazla yurttaş katılırken, yöredeki maden işçileri de destek verdi. Eylemin ardından şirket yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonrasında alanda sondaj çalışması yapan iş makinelerinin geri çekildiği öğrenildi. Murgul halkı siyanür tesisinin tamamen iptal edilmesini istiyor.
Cengiz Holding tarafından iletilen Eti Bakır İşletmelerinde çalışan maden işçileri de iş bırakarak eyleme destek verdi. Öğle saatlerinde ise Murgul’dan kalkan otobüslerle işletme önünde toplanan kalabalığa konuşan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da eyleme destek verdiğini açıkladı.

İŞ MAKİNELERİ ALANDAN ÇEKİLDİ

İşletme önünde toplanan eylemcilere jandarmanın müdahale etmesiyle eylemcilerden seçilen bir grup temsilci içeri alınarak hazırladıkları pankartları bıraktı.
Olay çıkmaması için protestocuların da güvenlik önlemi aldığı gözlenen eylem olaysız sona erdi. Eylemciler ve şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından sondaj çalışması yapan şirkete ait iş makinelerinin alandan çekildiği öğrenildi. Ancak Murgul halkı siyanür tesisinin tamamen iptal edilmesini talep ediyor. Projeye karşı ilçe halkından 3 bin 500 civarında da imza toplandı.

MURGUL HALKI NEDEN AYAKLANDI?

Artvin’in Murgul ilçesinde 1973 yılından bu yana faaliyette olan Eti Bakır İşletmeleri, özelleştirme kapsamında 2006 yılında değerinin oldukça altında bir fiyatla Cengiz Holding’e satıldı. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding, bölgede 15 yıl önce keşfedilen ancak konumu itibariyle siyanürlü ayrıştırma tesisi kurulmasına izni verilmeyen altın madenini de Eti Bakır İşletmeleri bünyesinde ayrıştırmak için kolları sıvadı. Bu amaçla bakır işletmeleri sahasında ek bir tesis kurmak için proje hazırlayan Cengiz Holding, siyanür ve ağır metal atıklarının depolanacağı üniteleri de içeren tesis için ‘ÇED Olumlu Kararı’ çıkmadan geçtiğimiz ay çalışmalara başladı.

MEHMET CENGİZ HALKIN GÖRÜŞME TALEBİNİ REDDETTİ

İnşaat çalışmaları başlayınca zengin ormanlarla kaplı bölgede siyanür tesisi kurulacağını öğrenen Murgul halkı girişimi engellemek için bir araya gelerek hızla örgütlendi. Şirket yetkilileriyle görüşüp proje hakkındaki ayrıntıları öğrenmeye çalışan Murgul halkının, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’le görüşme talebi ise İş Adamı Cengiz tarafından reddedildi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’ın baba ocağında HES için ‘el koyma’ kararı!

SONRAKİ HABER

Kürt partilerinden birlikte hareket etme deklarasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa