27 Eylül 2014 13:36

Van’da işçiler taşerona karşı yürüdü

Van’da 14 Haziran’da işlerine son verilen Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda çalışan taşeron işçilerin eylemi devam ediyor. Dabbağoğlu Parkı’nda oturma eylemleri devam eden işçiler 'işsizliğe, yoksulluğa, köleliğe, taşerona hayır, kalıcı, kadrolu iş istiyoruz' pankartı ile yürüdüler...

Van’da işçiler taşerona karşı yürüdü
Paylaş

Van’da 14 Haziran’da işlerine son verilen Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda çalışan taşeron işçilerin eylemi devam ediyor. Dabbağoğlu Parkı’nda oturma eylemleri devam eden işçiler “işsizliğe, yoksulluğa, köleliğe, taşerona hayır, kalıcı, kadrolu iş istiyoruz” pankartı ve “iş, ekmek, özgürlük”, “taşeron sistem kaldırılsın”, “işçiyiz haklıyız kazanacağız”, “AKP istifa” sloganlarıyla Dabbaoğlu Parkı’ndan Sanat Sokağı’na kadar yürüdü. Eyleme Emek Partisi (EMEP) Van İl Örgütü üyeleri ve yöneticileri de katıldı.

 Sanat Sokağı’nda açıklama yapan işçilerden Mecit Onar, taşeron sistem ile köle gibi çalıştırıldıklarını ve istedikleri zaman da kapı dışarı edildiklerini söyledi. Van merkezde 9 binin üzerinde işçinin ekmeğinden edildiğine dikkat çeken Onar, AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün kendilerine söylediği sözleri hatırlatarak, “’bizler burada seçimleri kazanmış olsaydık, sizleri yeniden istihdam ederdik. Seçimleri kaybettiğimiz için şu an böyle bir olanağımız yoktur’ bu açıklamanın sahibi AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk’tür. Kendisine seçmenin iradesine ipotek koymak egemenliği altına almak, hür iradeye karşı çıktığı için suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu. İşçilerin çoğunun çocuklarını okullara gönderemediğini, evine ekmek götüremediğini belirten Onar, taşeron sistemi devam ettiği sürece kendilerine köleliğin dayatılacağını ve bu nedenle kalıcı, güvenceli, kadrolu iş istediklerini ve bunun için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından on dakika oturma eylemi yapan işçiler, Cumhuriyet Caddesi üzerinden oturma eylemlerini sürdürdükleri Dabbaoğlu Parkı’na yürümek istemesi üzerine polis sokağı kapatarak yürüyüşü engelledi. Uzun süre yürümek için direnen işçiler,  Maraş Caddesi üzerinden ara sokaklardan dolanarak tekrardan Dabbaoğlu Parkı’na kadar yürüdüler (Van/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan\'ın mal varlığındaki 1 milyon TL\'lik artış incelenemiyor

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa