27 Eylül 2014 12:42

Akdoğan: Suriye Kürtleri doğal müttefikimiz!

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde 30 yılı aşkın süredir devam eden savaşı sonlandırmak için büyük riskleri göze alarak adımlar attıklarını savundu. Akdoğan ayrıca Suriye Kürtlerinin Türkiye'nin tarihi dostları ve doğal müttefikleri olduğunu iddia etti.

Akdoğan: Suriye Kürtleri doğal müttefikimiz!
Paylaş

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TÜSİAD'ın Mardin'de gerçekleştirdiği "Çözüm Sürecinin İktisadi Boyutuna Katkı: Alternatif Turizm" konferansına katıldı. Açılış konuşmasını yapan Akdoğan çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rojava'da IŞİD çetelerinin saldırılarına dikkat çeken Akdoğan, Türkiye'nin etnik kökenine ve mezhebine bakmadan gelenleri kabul ettiklerini belirterek, "Suriye Kürtleri Türkiye'nin tarihi dostudur. Doğal müttefikidir" diye konuştu. 

Bir taraftan kirli savaşın mağdurlarına hamilik yapmaya çalıştıklarını diğer taraftan ise kendi kronik sorunlarını çözmeye dönük adımlar attıklarını ileri süren Akdoğan, "30 yılı aşkın bir süredir bu ülkede kardeşkanı aktı. İnsanlar toprağa düştü, annelerin gözyaşları kurumadı. İktidara geldiğimizden bu yana bu konuda yapılması gerekenleri yapamaya çalıştık. Büyük riskleri göze aldık. Red ve inkar politikasını, paradigmayı değiştirdik" değerlendirmesinde bulundu. 

Sorunun geçmişte ekonomik problemler ile tanımlandığını ancak bunun yalnızca sorunun bir boyutu olduğunu vurgulayan Akdoğan, "Sorun geri bırakılmışlık sorunudur. Hükümet yatırımlarla sorunun üzerine gidiyor" iddiasında bulundu. 

YASAKLARI KALDIRDIKLARINI İDDİA ETTİ

Türkiye'yi yönetilebilir bir ülke haline getirdiklerini öne süren Akdoğan, birçok yasağı kaldırdıklarını, gerilim hatlarını temizlediklerini söyledi. Akdoğan, "Ne zaman yeni bir adım atsak, ertesi gün süreci sabote etmek için bir şeyler yapıldı" iddiasında bulundu. Gelinen aşamada, önemli bir noktaya varıldığını savunan Akdoğan, "Bırakın Kürt sorununu, insanlar Kürt diyemiyordu" diyerek, hükümet tarafından çıkarılan çerçeve yasayı övdü. Akdoğan çerçeve yasasının tarihi bir yasa olduğunu savundu. 

'BU FİLMİ ARTIK KİMSE GERİ SARAMAZ'

"Akan kanın durması, silahların susması ülke için tarihi önemdedir. Bu filmi artık kimse geriye saramaz" diyen Akdoğan, daha büyük hedeflere ulaşılabilmesi için birlik ve beraberliğin tesis edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, iyi niyetleri ile ellerinden geleni yaptıklarını iddia etti. (MARDİN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan\'ın yeğeni ve korumalarının gazeteci dövmesine tepki yağdı

SONRAKİ HABER

Erdoğan\'ın mal varlığındaki 1 milyon TL\'lik artış incelenemiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...