27 Eylül 2014 09:24

Eski IŞİD'çiden kan donduran itiraflar

İsveç’in en yüksek tirajlı gazetelerinden Dagens Nyheter’de IŞİD saflarında savaşırken bir çatışma sırasında YPG’ye teslim olan ‘Sherko Omar’ adlı bir Kürt gencinin itirafları yayımlandı. Omar’ın anlattıkları, IŞİD'in gençleri kandırmak için hangi yöntemleri kullandıklarını açıkça gösteriyor.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in en yüksek tirajlı gazetelerinden Dagens Nyheter’de  IŞİD saflarında savaşırken bir çatışma sırasında YPG’ye teslim olan ‘Sherko Omar’ adlı bir Kürt gencinin tanıklık ettiği vahşeti anlattığı bir makale yayımlandı.

Omar’ın anlattıkları, IŞİD'in gençleri kandırmak için hangi yöntemleri kullandıklarını gösterdiği gibi Türkiye’de özgürce hareket ettiğini ve pek çok cihatçının Türkiye üzerinden Suriye ve Kürdistan’a geçtiklerini de gösteriyor.

Omar, Esad rejimine karşı savaşmak için iki arkadaşıyla birlikte 2013 yılı sonbaharında ‘Komal’ adlı İslami grupla Halepçe’de ilişki kurduklarını ve Özgür Suriye Ordusu elemanlarıyla buluşmak amacıyla Türkiye’ye geçtiklerini söylüyor. 

Türkiye’de kendilerini karşılayan kişinin onları lüks bir otele yerleştirdiğini ve pahalı yemekler ısmarladığını, otelde bir kaç gün kaldıktan sonra militanlar tarafından Türkiye-Suriye sınırında bulunan bir eğitim kampına götürüldüklerini  anlatıyor.  Ancak kampa geldiklerinde kampın Özgür Suriye Ordusu kampı değil bir IŞİD kampı olduklarını fark ettiklerini ise şu cümlelerle dile getiriyor: “Onlar normal Arapça konuşuyorlardı. Ama kampa gelene kadar bize IŞİD’dan söz etmediler. Bizim daha önce ÖSO ve TV’den duyduğumuz şeyleri, rejimin bir ölüm makinesi gibi kendi Müslüman halkını öldürdüğünü anlattılar. Ayrıca bizi Kilis’e bir otele götürdüklerinde de sakalları yoktu ve modern giysileri vardı. Bundan dolayı Türkiye’ye Suriye Muhalefeti’ne katılmak için gelen diğer insanlar gibi biz de onların IŞİD’den değil ÖSO’dan olduklarını sandık.”

KAFA KESMEYİ HAYVANLAR ÜZERİNDE DENİYORLAR

Fiziki olarak hayatta kalmayı başardığını ancak Rakka’da tanıklık ettiği korkunç olayların etkisinden yaşamı boyunca kurtulamayacağını söyleyen Omar, gazetecinin IŞİD’in boyun kesmeleri ölüler üzerinde denediği iddialarının doğru olup olmadığı sorusunu “Hayır, benim kaldığım kampta boyun kesmeler tavuklar ve hayvanlar üzerinde deneniyordu. Ben denemedim. Teknik eğitimim olduğu için kampa geldiğimde bana teknik aletler verdiler. Tabanca ve hafif silahlarla atış talimleri yaptım. Benim ana görevim iletişim aletlerini kullanmak, düşmanın telefon ve telsizlerini dinlemek,  dijital alet ve arşivi saldırılardan korumaktı. Asla çatışmalara katılmadım ve bundan ötürü YPG, aylar sonucu süren araştırmaların ardından benim aileme dönmemi kabul etti” diyerek yanıtlıyor.

Omar, IŞİD komutanlarının saflarına katılan gençleri ikna edebilmek için kullandığı yöntemlerle ilgili açıklamalarda da bulunuyor. Kendilerine en iyi yiyecek ve giysilerin verildiğini, dostça ve kardeşce muamele yapıldığını, öldüklerinde cennete gideceklerinin söylediğini  belirten Omar, “Bizler için para harcayan, yemek, giysi ve arabalar veren, saygı gösteren örgütte kalmanın  ahlaki bir sorumluluk olduğu, bizlere iyi davranan insanları terk etmenin ihanet olacağı hissine kapıldık” diyor.

IŞİD’ÇİLERİ CENNETTE 72 BAKİRE KARŞILAYACAK!

Kendilerine, öldükleri takdirde şehit olacakları ve 72 bakirenin kendilerini cennette karşılayacağının, ayrıca yakın akrabalarının cehenneme gitmekten kurtulacağının söylendiğini aktaran Omar, Bize Müslüman olmayan tutsak kadınların karılarımız olacağını ve Allah’ın bunu istediğini söylediler. Kutsal İslami savaşta düşmanın kadınları ve çocuklarını öldüremezsiniz, onları tutsak alırsınız. Evli olan cihatçılarının kadınlarla cinsel ilişkide bulunmaları serbest. Ama çocuklara ev işleri ya da cihatçı olmayı öğretmeliyiz. Fakat ben iletişim teknisyeni olduğum ve savaşa katılmadığım için bunlardan hiç birini yapmadım” şeklinde konuşuyor.

IŞİD’in bunları gururla ve İslami Şeriat yasalarının gereği olarak yapılması gereken şeyler olarak propaganda ettiğini söyleyen Omar, IŞİD saflarına katılan kadın militanların vücutlarını IŞİD’li cihatçılara sunduklarını söylüyor. Bunun ‘Cihat için seks’ olarak adlandırıldığını ve bu kadınlara hizmetlerinin karşılığı olarak öldüklerinde cennete gideceklerinin vadedildiğini belirttikten sonra, “Ama bu kadınlar daha çok komutanlarla birlikteydi. Sıradan cihatçı savaşcıların bu kadınlarla birlikte olduklarını görmedim” diyor.

İNTİHAR EYLEMCİLERİNE TECAVÜZ SERBEST

Omar, IŞİD komutanlarının  başka ülkelerden gelen cihatçılara Arapça konuşan Müslümanlara kıyasla daha az saygı gösterdklerini, bu kişilerin meslek bilgisi olmayan değersiz kişiler olarak kabul edildiklerini ve daha çok intihar eylemcileri ekiplerine yerleştirildiklerini ifade ederek, “Beyinleri cennetteki kadınlarla yıkanıyor, intihar eyleminden önce tecavüz edebilecekleri söyleniyordu” şeklinde konuşuyor.

YPG SAVAŞCISININ CESARETİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ

Tutsak düşen bir YPG üyesinin, herkesin önünde kafasının kesilmesinden sonra IŞİD’den kaçmaya karar verdiğini belirten Omar, YPG savaşcısının ölene kadar IŞİD’çileri aşağılamayı sürdürdüğünü belirterek “Yaşamımda böylesi cesur bir insan görmedim. Parmaklarını kestiler ama o cihatçıları aşağılamayı sürdürdü. Boynunu arkadan yarıya kadar kestiler ve acı çekmesi için yarasına tuz döktüler ama ölene kadar teslim olmayı reddetti” diyor.

YPG’li savaşcının vahşice katledilmesinin kendisini çok etkilediğini, kaçmaya veya intihar etmeye karar verdiğini söyleyen Omar, bir kaç hafta sonra Rojava’da bir IŞİD üssüne gönderildiğini ve üsse baskın yapan YPG güçlerine teslim olduğunu anlatıyor. 

ÖNCEKİ HABER

DSİ 11 yıl önce, Erzin için uyarmış ama...

SONRAKİ HABER

Boşanmak istediği eşi tarafından vurulan kadın tek bacağını kullanamayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa