27 Eylül 2014 06:00

Arayana iş, çalışana para yok!

Ankara’nın tarihi semti Ulus’ta ‘Amele Pazarı’nda toplanan işçiler, sabahın ilk saatlerinde bekleyişe geçiyorlar. Kimi zaman aylarca bir işe alınmayan işçiler, her sabah kendilerini işe götürecek arabayı bekliyorlar.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Ankara’nın tarihi semti Ulus’ta ‘Amele Pazarı’nda toplanan işçiler, sabahın ilk saatlerinde bekleyişe geçiyorlar. Kimi zaman aylarca bir işe alınmayan işçiler, her sabah kendilerini işe götürecek arabayı bekliyorlar. Birçok işçinin önünde de iş kıyafetleri ve makineleri bulunuyor. İşçilerin en büyük tepkisi işsizliğe. Ancak çalışan da parasını alamıyor. “Arayana iş, çalışana para yok!” diye özetliyorlar durumlarını. Emekli olmaksa ölümle burun buruna sigortasız çalıştırılan inşaat işçileri için hayal. “65 yaşında emekli olacaksınız, diyorlar. Peki biliyorlar mı bir inşaat işçisinin kaç yıl yaşayabileceğini” diye soruyorlar. 

ŞİRKETLER EN UCUZUNU ARIYOR

Amele pazarında bekleyen işçilerin önemli bir kısmı, Suriyeli işçileri işsiz kalmalarının nedeni olarak görüyor. Seramik işleri yaptığını belirten Abdulvahap Acur, Suriyeli işçiler inşaatlarda “bedava” çalıştırılırken kendilerinin aç kaldığını söyledi. Şirket sahiplerinin sürekli en ucuz işçiyi aradığını dile getiren Acur, “Ne sigorta yatırıyor, ne de emniyeti sağlıyorlar” diyor. İnşaatlarda yüksek iskelelerde sigortasız çalıştıklarını ifade eden Acur, birçok inşaattan da paralarını alamadan döndüklerini dile getirdi. 

Necati Bakırcı ise 10 günde bir çalışabildiğini anlattı. Çoğu yerde emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten Bakırcı, küçük yerlerde çalıştıklarında sigortalarının verilmediğini, büyük firmalarda da “sigorta yatırıyoruz” denilerek kandırıldıklarını ifade etti. Bakırcı, memleketinden büyükşehirlere gelen inşaat işçilerinin yatacak yerinin bile olmadığına dikkat çekti. 

İNŞAAT İŞÇİSİ KAÇ YIL YAŞAR?

25 yıldır inşaatlarda çalıştığını anlatan başka bir işçi sigorta primlerinin hiçbir zaman düzenli yatırılmadığını belirterek, “Milletvekilleri 5 yılda emekli oluyor da biz neden bu kadar yıl emekli olamıyoruz? Onlar 9 aylık da biz 8 aylık mıyız? 65 yaşında emekli olacaksınız’ diyorlar. Peki biliyorlar mı bir inşaat işçisinin kaç yıl yaşayabileceğini” diye sordu. 

Başka bir işçi ise seçimlerde AKP’ye oy verdiğini söyleyerek devam etti: “Her seçimde AKP’ye oy verdik ama şimdi dönüp halimize bakan yok. Her gün burada iş bekliyoruz ama bulamıyoruz. Bulsak ne olacak? Çalıştığımız taşeron firmalar ya paramızı vermiyor ya sigortamızı.”

ÖNCEKİ HABER

Emperyalistler IŞİD sayesinde ‘ulusal birlik’ sağlamanın peşinde

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa