26 Eylül 2014 20:17

Dersim'de Kobanê'ye destek yürüyüşü

Dersim Halk Meclisi Girişimi’nin çağrısı üzerine bir araya gelen ve aralarında yüzlerce gencin bulunduğu grup, meşaleli yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca Kobanê’ye destek sloganı atan kitle, IŞİD'in Kürt Halkına yönelik saldırılarını protesto etti.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim Halk Meclisi Girişimi’nin çağrısı üzerine bir araya gelen ve aralarında yüzlerce gencin bulunduğu grup, meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca Kobanê’ye destek sloganı atan kitle, IŞİD'in Kürt Halkına yönelik saldırılarını protesto etti.

Dersim Halk Meclisi Girişimi’nin çağrısıyla merkeze bağlı Gazik Mahallesi (Cumhuriyet) Sivas Şehitleri Caddesi üzerinde bir araya gelen yüzlerce kişi “IŞİD Çetelerine Karşı Direnmek İnsanlık Vicdanını Savunmaktır, İnsanlık onuru Kobanê’de Direniyor Sessiz Kalma” pankartları ve meşalelerle jandarma bölge komutanlığının karşısına kadar yürüdü.

Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun ile siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de katıldığı protesto yürüyüşünde Dersim Halk Meclisi Girişimi adına açıklamayı Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Hüseyin Tunç yaptı.

Tunç açıklamasında şunları kaydetti: “Bir yanda AKP’nin öbür yanda ABD’nin büyüttüğü IŞİD çetelerinin bir soykırım girişimiyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Rojova’nın şanlı devrimini boğmak isteyen çeteler Kürt Halkının kazanımlarına karşı adeta vahşi köpekler gibi saldırmaktadır. Kobanê’yi bir uçtan bir uca çeviren ve aynı zamanda kimyasal silah kullanmakla tehdit eden IŞİD çeteleri şunu çok iyi bilmelidir ki halkın devrimci gücüyle; halkın adeta Stalingrad savunması gibi canı ve kanı pahasına Rojova’yı ve Kürdistan devrimini savunacağını ortaya koymaktadır.

Sınırların ötesinde vahşi bir savaşla karşı karşıya olan Kürtler ve onların dostları şunu çok iyi bilmelidir ki sınırın bu tarafında IŞİD çetelerinin uzantısı biçiminde olan AKP iktidarına karşı yürüteceğimiz mücadele aynı zamanda IŞİD çeteleriyle yürüteceğimiz mücadeleyle paraleldir. Çünkü bizler şunu çok iyi bilmekteyiz ezilen halklarımıza, Kürt Halkına, Türkiye Halklarına yönelik yürütülen bu saldırı imha ve inkar politikaları ülke içinde yürütülen benzeri politikalardan asla bağımsız değildir. AKP ismini IŞİD olarak değiştirilmelidir. Bizler bölgenin devrimcileri, ezilenleri olarak AKP iktidarına karşı yürüteceğimiz bu mücadele IŞİD ve kanlı planlarına karşı yürüteceğimiz mücadele aynı anlama gelmektedir. AKP’nin tampon bölgesi bu işgal yağma boğma politikalarından başka bir şey değildir. Her gün IŞİD çetelerinin saldırısını arttırarak sürdürdüğünü görüyoruz. Her gün gelen haberler göstermektedir ki bir taraftan barbarca bir savaş bir taraftan şanlı bir direniş. Bizlerin yapması gereken şanlı direnişin yanında yer almaktadır. Bütün güçler yüzünü Kobanê’ye, Rojova’ya; Kürt halkının şanlı mücadelesine dönmek zorundadır.”

Tunç’un açıklamasının ardından bir süre alkış ve sloganlarla eylemlerine devam eden kitle daha sonra dağıldı. 

ÖNCEKİ HABER

Yasadışı dinleme soruşturmasında 9 polis tahliye edildi

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa