26 Eylül 2014 17:43

Merkez doları tutmaya çalışıyor

Merkez Bankasının döviz kurlarındaki hızlı artışı frenlemek için döviz satım ihale tutarını 29 Eylül’den itibaren, 10 milyon dolardan 40 milyon dolara yükseltileceğini açıklamasının ardından, sekiz ayın zirvesindeki dolar 2.26 liranın altına indi.

Paylaş

Merkez Bankasının döviz kurlarındaki hızlı artışı frenlemek için döviz satım ihale tutarını 29 Eylül’den itibaren, 10 milyon dolardan 40 milyon dolara yükseltileceğini açıklamasının ardından, sekiz ayın zirvesindeki dolar 2.26 liranın altına indi.

Hafta başında 2.23 lira düzeyini aşan, her gün birer kuruşluk artışlarla 2.2675 liraya kadar çıkan dolar, dün de güne 2.2665 lira düzeylerinden başladı. Ancak dolar Merkez Bankası açıklamasının hemen ardından 2.2565 liraya kadar düştü. Sabah saatlerinde 2.88 lira düzeyinde olan Avrupa para birimi avro da 2.8769 liraya geriledi. Yarı yarıya dolar ve avrodan oluşan döviz sepetinin değeri de 2.5667 düzeyine geriledi.

DOLAR VADELİDE 2.28’İN ÜSTÜNDE

BIST-30 Endeksi’nin düşüşle açıldığı Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda doların ekim sonu kontratları da 2.2825 düzeyine kadar çıktı. Merkez Bankasının faizi sabit tutmasına karşın, piyasada gösterge tahvilin faizi, dünkü kapanışta yüzde 9.64 düzeyine kadar yükseldi.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE KÖTÜ HABER!

ABD’de Dallas Merkez Bankası Başkanı Richard Fisher, faiz artırımının 2015 ilkbahar aylarında başlayabileceğini söyledi. ABD’de faiz konusunda karar veren Açık Piyasa Kurulunun üyesi olan Fisher, “Piyasada faiz oranlarını bahar ile yaz arasında bir zaman artırmaya başlayacağımız öngörülüyor. İçeride ne konuştuğumuzu söyleyemem, uygun olmaz, ancak belki geç olmasından ziyade erken olur” dedi.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart da iç talep ve enflasyon rakamları nedeniyle faiz artışının 2015 ortasından önce yapılmaması gerektiğini belirtti.
ABD’nin faiz artırması, Türkiye gibi ülkelerden döviz kaçışını hızlandıracak. Süreç cari açığı nedeniyle dövize bağımlı olan Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyecek

MERKEZ’İN MAZERETİ YİNE GIDA

Yüzde 8.25 olan politika faizi ve faiz koridorunda bir değişiklik yapmayan Merkez Bankası dün de özellikle hızla yükselen döviz kurlarının, hedeflerin çok üzerindeki enflasyon ile mücadelede nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin bilgiler sundu,

Merkez Bankası yine, yüksek enflasyona gerekçe olarak “yüksek gıda fiyatları”nı gösterdi.

Merkez uzmanları, banka analistleri ve ekonomistlere yaptığı sunumda, “Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir” dedi.

DHA’nın sorularını yanıtlayan Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Merkez Bankasının kurdaki fiyat hareketlerini kısmaya çalıştığını belirterek, “Bugün de (dün) döviz satım ihale tutarını 10 milyondan, 40 milyon dolara çıkarttı. Enflasyonun olumsuz yöne gitmemesi için müdahaleler sergiliyor. Faizler 2 ve 10 yıllık vadelerde 9.0’dan 9.60 yükselmiş durumda. Merkez Bankası enflasyonu aşağı yöne çekebilmek için çalışıyor. Dolardaki bu müdahaleye rağmen dolar kurunda bir gerileme yaşanmazsa, bu tamamen yurt dışı kaynaklı etkenlerle olacaktır” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Hastanede darp iddiası

SONRAKİ HABER

AKP’li vekil Şirin Ünal, Kadiroava’nın sorulmasına “suçlama ve linç girişimi” dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa