26 Eylül 2014 17:23

Göztepe Hastanesi’ndeki sürgünün gerekçesi ne?

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki uyuz salgınını ve sağlık emekçilerinin sürülmesini Meclise taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, sürgünlerin gerekçesini sordu.

Paylaş

Yasin TERZİ
İstanbul


Göztepe  Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki uyuz salgınını ve sağlık emekçilerinin sürülmesini Meclise taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, sürgünlerin gerekçesini sordu.

İstanbul’un en büyük hastanelerinden Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye servisinde uyuz salgını tespit edildi. Haberlerin basında yer alması üzerine, sağlık emekçilerine baskı ve sürgünlerin yapıldığı gündeme geldi. HDP’li Vekil Levent Tüzel konuyu Meclise taşıdı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt istedi:

* Uyuz vakasının kaynağı nedir? Bu konuda Enfeksiyon Kontrol Komitesince bir inceleme yapılmış mıdır? Yapılmış ise, ne tür önlemler alınmıştır?
* Kaç sağlık çalışanına uyuz teşhisi koyulmuştur? Bunlar hangi pozisyonda çalışan sağlıkçılardır?  Hastalardan uyuz teşhisi konulan var mıdır?
* Göztepe Hastanesinin iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu uyarınca işyeri risk analizi yapılmış mıdır? Tüm servislerde sağlık ve iş güvenliği önlemleri alınmış, tüm personele iş güvenliği eğitimi verilmiş midir? Özellikle taşeron işçilere işçi sağlığı ve iş güvenliği donanımı olarak hangi malzemeler sağlanmaktadır?
* Hastanedeki uyuz vakasıyla ilgili SES ve TTB tarafından yapılan basın açıklamasına katıldıkları için kaç kişi hakkında soruşturma açılmış? Bu vakadan sonra kaç kişinin görev yeri değiştirilmiştir? Sendikalara göre dağılımı nedir?
* SES ve TTB üyelerine yönelik baskı uygulandığı, bir hekim ve iki tıbbi sekreterin görev yerlerinin değiştirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise, görev yeri değişikliği hangi mevzuata göre ve hangi gerekçeyle yapılmıştır?

ÖNCEKİ HABER

Van’da bir mahalleye kuduz karantinası

SONRAKİ HABER

Gezi davasında iddianame 312'ye yaslanamadı, çöktü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa