‘Dayanışma Günü’ bu pazar Maçka Parkı’nda

‘Dayanışma Günü’ bu pazar Maçka Parkı’nda

TÜRKİYE Gazeteciler Sendikası (TGS), kuruluşunun 59. yıldönümü olan 10 Temmuz’da, “Tutuklu ve Hükümlü Gazeteci Yakınlarıyla Dayanışma Günü” düzenliyor. Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) ve Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) tarafından da desteklenen etkinlik Maçka Sanat Pa

Tutuksuz yargılanan gazetecilerin de davet edildiği etkinlik boyunca, tutuklu ve hükümlü gazeteci yakınları ile tutuksuz yargılanan gazeteciler, İfade Özgürlüğü Anıtı önündeki “serbest kürsü”den sorunlarını ve düşüncelerini tüm katılımcılarla ve kamuoyuyla paylaşma olanağı bulacaklar.

HERKES DAVETLİ

Konuyla ilgili açıklama yapana TGS, etkinliğin basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki yasal ve fiili baskıların protesto edilmesi, cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakılmasının talep edilmesi, gazetecilere yönelik yargılama sayısındaki artışın kamuoyunun gündemine getirilmesi, başta Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu olmak üzere ilgili tüm yasalarda değişiklik yapılmasının sağlanması bakımından önemli olduğunu dile getiriyor. “Dayanışma Günü” etkinliğine, tüm yargılanan gazeteciler ile tutuklu ve hükümlü gazeteci yakınlarını davet eden TGS, ayrıca tüm basın emekçilerinin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve yurttaşların, 10 Temmuz’daki etkinliğe katılarak, yargılanan gazetecilerle dayanışmalarını göstermelerini istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net