26 Eylül 2014 16:19

Halk hükümetten açık adım bekliyor

Kamuoyunda, Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiğine dair bir algı var. MetroPOLL’ün de yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 53’ü IŞİD’in Türkiye’de örgütlendiğini düşünüyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 76’sı Hükümetin IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerini engellemesi gerektiğini düşündüğünü belirtiyor

Paylaş

Kamuoyunda, Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiğine dair bir algı var. MetroPOLL’ün de yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 53’ü IŞİD’in Türkiye’de örgütlendiğini düşünüyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 76’sı Hükümetin IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerini engellemesi gerektiğini düşündüğünü belirtiyor.

Hem Batıda hem de Türkiye kamuoyunda, Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiğine dair bir algı var. Özellikle Batı basını son günlerde Türkiye’den IŞİD’e katılımın yüksek olduğuna yoğunlaştı. Prof. Dr. Özer Sencar yönetimindeki MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi de işte bu algıyı ölçen bir kamuoyu yoklaması yaptı. 28 ilde 16-18 Eylül 2014 tarihleri arasında toplam 1876 kişi ile yapılan araştırmada Türkiye’de vatandaşın IŞİD hakkında ne düşündüğü ve Hükümetin IŞİD’e karşı nasıl bir tutum sergilemesini istedikleri soruldu. MetroPOLL’ün yaptığı araştırmanın dikkat çekici sonuçları ise şöyle:

IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ MÜ?
* Araştırmaya katılanların yüzde 80’i IŞİD’i bir terör örgütü olarak gördüğünü beyan ediyor. Yüzde 9’u ise bu görüşe katılmıyor. Haziran ayında yapılan ankete verilen yanıtlarda ise IŞİD’i terör örgütü olarak görenlerin oranı ise yüzde 71’di.
* IŞİD’in bir tehdit olarak algılanma oranının da yüksek olduğu araştırma sonuçlarından ortaya çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 59’u IŞİD’i Türkiye için bir tehdit olarak gördüğünü söylüyor. Bu oran CHP’li seçmenler arasında yüzde 74 seviyesine çıkarken, MHP’lilerde yüzde 61, BDP’lilerde yüzde 56 ve en düşük oranla AKP’lilerde yüzde 50 seviyesinde.

ÖRGÜTE KATILIM VAR MI?
* Türkiye’den IŞİD’e katılımın da yüksek olduğuna dair iddialar var. MetroPOLL’ün anketinin en çarpıcı sonuçları da bu konuda ortaya çıktı. Eylül araştırmasında katılımcılara IŞİD’e sempati duyup duymadıkları soruldu. Sempati duyanların oran yüzde 1.3, duymayanların oranı ise yüzde 94.
* Çevresinden IŞİD’e katılımın olup olmadığına dair soruya ise yüzde 2’lik bir kesim olumlu yanıt veriyor. Araştırmanın kapsamının çok daha geniş tutulması halinde bu oranın aslında hiç de az olmadığı dikkati çekiyor.
* IŞİD’in Türkiye’de örgütlendiğine dair algı da anket sonuçlarına göre, bir hayli güçlü. Katılımcıların yüzde 53’ü IŞİD’in Türkiye’de örgütlendiğini beyan ederken, yüzde 26’sı bu görüşe katılmıyor. Yüzde 21’i ise fikir beyan etmekten kaçınıyor.

TERÖR EYLEMİ YAPARLAR MI?

* Benzer bir oran Türkiye içinde bir terör eylemi olasılığında ortaya çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 53’ü el-Kaide, el-Nusra veya IŞİD’in Türkiye sınırları içinde bir terör eylemi yapabileceğini düşünürken, bu görüşe katılmayanların oranı yüzde 27. Aynı soruya haziran ayında yüzde 49’u olumlu yanıt veriyor. Yani bu algı 4 puan artmış durumda.
* Araştırmanın bir başka İlginç sonucu da toplumun IŞİD konusunda hükümetten beklediği adım konusunda. Katılımcıların yüzde 76’sı Hükümetin IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerini engellemesi gerektiğini düşündüğünü belirtiyor. Bu görüşe katılmayanların oranı ise yüzde 10.
* Katılımcıların yüzde 52’si ise Türkiye’nin IŞİD’e karşı uluslararası askeri bir operasyona katılmasını istiyor. Bu oran AKP’ye oy verenler arasında yüzde 47, CHP’liler arasında yüzde 57, MHP’lilerde yüzde 50 ve BDP’lilerde yüzde 82. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Polisin öldürdüğü Emrah Barlak davasında karar çıkmadı

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa