06 Temmuz 2011 09:24

Cideliler Rıfat Ilgaz’ı belgeseli ile anacak

EDEBİYATIMIZIN Koca Çınarı Rıfat Ilgaz ölümünün 18. yılında anılıyor. 7 Temmuz 1993’de yitirdiğimiz Ilgaz için her yıl doğduğu Kastamonu’nun Cide ilçesinde Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali düzenleniyor. 8-9-10 Temmuz tarihlerindeki festivalde kültür sanat etkinlikleri ve konserler de

Cideliler Rıfat Ilgaz’ı belgeseli ile anacak

Paylaş

EDEBİYATIMIZIN Koca Çınarı Rıfat Ilgaz ölümünün 18. yılında anılıyor. 7 Temmuz 1993’de yitirdiğimiz Ilgaz için her yıl doğduğu Kastamonu’nun Cide ilçesinde Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali düzenleniyor. 8-9-10 Temmuz tarihlerindeki festivalde kültür sanat etkinlikleri ve konserler de düzenlenecek.

Cide Belediyesinin önderliğinde, Ilgaz Ailesi, Fida Film ve bütün Cidelilerin katkılarıyla Rıfat Ilgaz’ın 1911 yılında doğduğu ev Rıfat Ilgaz Müzesi yapılmıştı. Müzede Rıfat Ilgaz’ın kitapları, el yazıları, fotoğrafları ve özel eşyaları bulunuyor. Bu yıl festival kapsamında Rıfat Ilgaz Müzesinde de etkinlikler yapılacak…

Festival kapsamında Yüz Yıllık Çınar “Rıfat Ilgaz” belgeselinin de gösterimi yapılacak.
Yüz Yıllık Çınar “Rıfat Ilgaz” isimli belgeselin yapımcılığını Karaşın Film üstlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli belgeselin yönetmenliğini Önder Uygun yaptı.

100 yıl gibi zamanı 60 dakikada vermenin zorluğunu yaşadığını, işin bitmesiyle birlikte bu zorluğun tatlı bir keyfe dönüştüğünü söyleyen Uygun; gerçekten iyi bir Rıfat Ilgaz anlatısı ortaya koyduğunu söyledi.

Belgesel için 60 kişiyle görüşülmüş, neredeyse yarıya yakını belgeselde kullanılmış. Erol Şadi Erdinç, Doğan Hızlan, Hasan Pulur, Tarık Akan, Müjdat Gezen bunlardan sadece bir kaçı... Belgeselin danışmanlığını yazarın oğlu Yayıncı Aydın Ilgaz üstlendi.

Belgeselin yapımı 2 sene sürdü. Yoğun bir çalışmayla ortaya çıkan belgesel için 12 kişilik bir ekip görev yaptı.
Belgeselin gösterimi yazarın doğum yeri olan Cide’de yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Zorunlu göç belgeseli, gala yaptı

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa