26 Eylül 2014 06:00

Obama 6 yılda 7 ülkeyi bombaladı

ABD; Irak, Afganistan, Pakistan, Somali, Yemen, Libya’da ki çatışmalarla ilgilendikten sonra şimdilerde de Suriye ile ilgilenmeye başladı. Barack Obama ilk seçildiğinde herkes onun barıştan yana bir başkan olacağını düşünüyordu fakat, Obama yönetime geldiği günden beri yani 6 yıl içinde 7 ülkeyi bombaladı.

Paylaş

Heather SAUL

ABD; Irak, Afganistan, Pakistan, Somali, Yemen, Libya’da ki çatışmalarla ilgilendikten sonra şimdilerde de Suriye ile ilgilenmeye başladı. Barack Obama ilk seçildiğinde herkes onun barıştan yana bir başkan olacağını düşünüyordu fakat, Obama yönetime geldiği günden beri yani 6 yıl içinde 7 ülkeyi bombaladı.

IŞİD’e karşı yapılacak olan askeri kampanyanın yükselmesinin ardından, Obama bu hafta içinde Suriye’ye yönelik hava saldırısını yönetti. Obama’nın seçilmesinin büyük bir nedenini Irak savaşına olan karşı çıkışı oluşturuyordu.   

Fakat 6 yıl içinde Obama Irak, Afganistan, Pakistan, Somali, Libya ve şimdi de Suriye’ye yönelik askeri operasyonlar gerçekleştirdi.   

Araştırmacı Gazetecilik Derneği (BIJ) 5 yıl içerisinde Pakistan, Somali, Yemen’e yönelik 390’dan fazla insansız hava uçaklarıyla saldırı düzenlediğini ve bu rakamın Bush döneminin 8 katı olduğunu vurguladı.

AFGANİSTAN

Obama’nın ilk planları arasında Taliban’la çatışmak için gönderilen askerlerin 10 yıldan sonra 2014’te geri çekileceği yer alıyordu.

Fakat ağustos ayında, Afgan resmi yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre ABD’nin düzenlediği hava saldırısında 2’si kadın olmak üzere 4 sivil öldürüldü.    

Karzia ABD’nin kendi çıkarları için Afganistan savaşından yana olduğunu söyleyen tek Afganistan başkanıdır.

Afganistan’da ki savaş yabancıların yararına diyen Karzia “Afganistanlılar da her iki taraftan kurban oluyorlar” açıklamasında bulunmuştu.

YEMEN


Pentagon ve CIA’in, el Kaide’ye karşı düzenlediği operasyonların faturasını siviller pahalıya ödedi.

Geçen yıl İnsan Hakları İzleme Örgütü ABD’nin el Kaide saldırılarıyla ilgili 102 sayfalık bir rapor hazırladı. Örgüt 2009 ve 2013  yılları arasında toplam 82 kişinin öldürüldüğü 6 hava saldırısında  ölenlerin 57’sinin sivil olduğunu söyledi.  2014 yılının nisan ayında düzenlenen yoğun hava saldırısında ise 68 kişi yaşamını yitirdi, ölen 68 kişinin 3’ünün sivil olduğu biliniyor.

PAKİSTAN

ABD, Pakistan’ın aşiret bölgelerinde düzenlediği tartışmalı “hassas saldırılarında”  el Kaide ve Taliban savaşçılarını hedef almıştır.

Obama, 2012 yılındaki konuşmasında insansız hava saldırıları düzenlediğini “el Kaide ve onlarının müttefiklerini karşı düzenlediğimiz saldırılarda oldukça hassas davranıyoruz” sözleriyle itiraf etmiştir.   

ABD antiamerikan hedeflerine yönelik saldırırılar düzenlediğini söylerken, Pakistanlılar ABD’nin bu saldırılarla hem ülkenin bağımsızlığına zarar verdiğini hem de sivil insanları öldürdüğünü söylüyor.

BIJ Obama’nın görevi devraldığı 2009 yılından bu yana kadar 330 saldırı düzenlediğini söyledi. 4 yıl süren Bush döneminde ise bu rakam 51’di.

SOMALİ

Obama 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde IŞİD’i yok etme stratejisini açıkladı.

Obama Somali’ye yönelik bir çok hava saldırısı gerçekleştirmiş, son hava saldırısında el Şebab örgütünün  istihbarat elamanı ve uzmanını öldürmüştür.

LİBYA

2011 yılında çok uluslu koalisyon Libya’da devam eden iç savaşa karşılık Muammer Kaddafi’nin hava savunma füzelerinin üzerine 110 Tomahavk füzelerini göndermişlerdir.
Oba kongrenin onayını almadan Libya’ya yönelik düzenlediği hava saldırısını savunmak zorunda kaldı.

IRAK

Obama Irak’a yönelik askeri operasyon başlatılacağını söyleyen dördüncü ABD başkanı oldu. Obama konuşmasını yaparken “ IŞİD’e karşı alınacak önlemleri Suriye’de ya da Irak’ta almaya tereddüt etmeyeceğim” dedi.

SURİYE

22 Eylül’de Pentagon Rakka’da IŞİD’e,  Halep’te Horasan Grubuna karşı hava saldırısı başlattığını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby savaş uçakları, bombardıman uçakları ve Tomahawk seyir füzeleri ve bölgede bulunan gemilerden ateş açıldığını söyledi.

ABD ordusu tarafından yapılan açıklamada saldırı düzenlenen IŞİD hedeflerinin yok edildiği ya da zarar gördüğü açıklandı.

(*The İndependent’tan çeviren: Özlem Temena)
(**Yazının orijinal başlığı: Obama 6 yılda 7 ülkeyi bombalayacak duruma nasıl geldi.)

ÖNCEKİ HABER

‘Altın’ı kazıyınca ayrılık çıkıyor!

SONRAKİ HABER

Yüksek İstişare Kuruluna Ahmet Davutoğlu ayarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa