26 Eylül 2014 06:00

Türkiye’nin kalbi hasta

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, 26 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de 3 milyonun üzerinde kalp hastası olduğunu ve 90 bin kişinin hastaneye getirilmeden ya da getirilse de ilk 24 saat içerisinde hayatlarını kaybettiğine dikkat çekti.

Paylaş

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, Türkiye’de 3 milyonun üzerinde kalp hastası olduğunu ve her yıl 200 bin insanın da kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getirdi. 90 bin kişinin hastaneye geti-rilmeden ya da getirilse de ilk 24 saat içerisinde hayatlarını kaybettiğine dikkat çekti.

DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELERDE ÖLÜM NEDENİ

26 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla açıklama yapan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, “Her yıl dünyada 17.5 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Kalp ve damar hastalıkları, düşük ve orta gelirli ülkelerde ölümlerin yüzde 82’sinden sorumludur. Kalp hastalıkları ile ilgili tablo bu kadar ciddiyken, diğer yandan sağlıklı bir kalbe sahip olmak belirli basit önlemlerin alınması ile özellikle çocuklara erken yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam alışkanlıklarının kazandırılması ile oldukça kolaydır” dedi.

Prof. Dr. Ergün Seyfeli, kalp ve damar hastalığına sahip hastaların yaklaşık yüzde 80’inde hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve sigara kullanımı bulunduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi: “Genetik ve yaş dışındaki diğer risk faktörleri tedavi edilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir riskler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla birçok risk faktörünün sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sigara kullanmama gibi yaşam tarzı değişikliğiyle önlenebileceği düşünüldüğünde, kalp damar hastalıklarından ölümlerin hâlâ dünyada ve ülkemizde birinci sırada olması üzüntü verici bir durumdur.”

‘AH KALBİM’ DEMEMEK İÇİN

 Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, kalp sağlığı için dikkat edelmesi gerekenleri şöyle sıraladı: “Aşırı yağlı besinler, tuzlu beslenme, hayvansal gıdalar ve fazla kilo, kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Sigara kalp damar hastalıklarının yüzde 20’sinden sorumludur. Sigarayı bırakanlarda kalp hastalığı riski 1 -2 yıl içinde yüzde 50, içme süresi ve miktarına bağlı olarak 10-15 yıl içinde de hiç sigara kullanmayan bir kişinin riskine düşmektedir. Kalp sağlığınız için sigarayı hayatınızdan çıkartın. Her gün veya en azından haftanın 3 -4 günü, en az 30-45 dakika tempolu yürüyüşler yapılmalı ve bu mümkünse açık alanlarda olmalı. Yürüyüşlerde temel kural egzersize başlamadan önceki kalp hızınızın yüzde 70’ine ulaşacak tempoda yürüyüş yapılmasıdır. Mesela kalp hızı 70 olan bir kişinin kalp hızını 120 atıma çıkaracak tempoda yürüyüş yapması gerekir. Hastalar bunu dijital tansiyon aletleri ile kolayca ölçebilir.”

ÜZÜM SUYU KALBİ KORUYOR

Uzmanlar, üzüm ve üzüm suyunun  kalp hastalıklarına karşı kalkan etkisi oluşturduğunu belirtiyor. A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengin olan üzüm suyu, vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor. Bu özelliğinin yanı sıra kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum zenginliğine sahip üzüm suyunun kalp sağlığını koruduğunu ifade eden uzmanlar, üzüm suyunun kan sulandırıcı özelliği ile de kalp krizi riskini azalttığını belirtiyor. İçinde bulunan doğal şekerin çabuk çözünerek vücuda enerji vermesi de üzüm suyunun bir diğer faydası.  Uzmanlar kan pıhtılaşması ve damar hastalıkları konusunda sıkıntı yaşayan hastalara günde en az bir bardak üzüm suyu içmesini öneriyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Türküler Şengal ve Kobanê için söylendi

SONRAKİ HABER

İzmirli işçiler: Demek biz birleşince istediklerini yapamıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa