25 Eylül 2014 19:32

Hakem heyetleri çökmek üzere

Tükrtici Hakları Derneği Genel Başkan Turhan Çakar, büyük kentlerde başvuru yoğunluğu nedeniyle tüketici hakem heyetlerinin (THH) artık çökmek üzere olduğunu söyledi.

Paylaş

Tükrtici Hakları Derneği Genel Başkan Turhan Çakar, büyük kentlerde başvuru yoğunluğu nedeniyle tüketici hakem heyetlerinin (THH) artık çökmek üzere olduğunu söyledi.

Çakar, kaymakamlıklarda görev yapan heyetlerin bir dilekçe ve ekler ile başvuru halinde karar verdiğini aktardı. Son yıllarda kısaca halk arasında ‘Deli Dumrul ücretleri’ denilen bankacılık işlemlerinden kaynaklanan ve sayısı 70’i bulan ücret, komisyon ve masraflar nedeniyle, geçtiğimiz yıl THH’ye aşırı bir yüklenme olduğunu belirten Çakar, yazılı değerlendirmesinde başvuruların tüm tüketici başvurularının Türkiye genelinde yüzde 70’ten fazlasını, Ankara’da ise yüzde 87’sini oluşturduğunu kaydetti.

BANKALAR DELİRTİYOR

2014 yılında ise, bankaların Deli Dumrul ücretlerine ilişkin şikayetlerin artması nedeniyle, bu oranın daha da arttığını dile getiren Çakar, şöyle devam etti: “Oysa, yasa, eğer tüketici örgütlerinin istediği şekliyle çıksaydı ve ‘Bankaların tüketicilerden faiz dışında hiç bir ücret alamayacağı’ şeklindeki hali korunsaydı, bu durum hiç yaşanmayacak ve THH asgari koşullarda tüketicilerin güncel şikayetlerini karşılayabilecekti. Ancak üzülerek söylemek gerekirse, gerekli önlemler alınmazsa, özellikle de başvuruların yoğun olduğu büyük kentlerde THH artık çökmek üzeredir.”

Küçük yerlerde hakem heyetlerinin çoğunun raportörü olmadan, memuru olmadan çok zor koşullarda çalıştığını da anlatan Çakar, öte yandan, 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni Tüketici Kanunu ile ilçe hakem heyetlerinin görev sınırı 2 bin TL’ye yükseltildiği için şikayet başvurusu sayısında bir patlama yaşandığını söyledi.

BÜROKRATİK ENGELLER

Çakar, “Mevcut personel ihtiyacının karşılanması ise bürokratik engeller nedeniyle 2015 yılını bulacaktır. Tüm bu sorunlara fiziki koşullar, araç, gereç, büro malzemeleri açısından eksikler ve hatta bu heyetlerin çoğunda tüketiciler ile iletişime geçmek için telefon etme olanağı dahi olmadığı ve buna bir de kadrosuz çalışan raportörlerin mevzuat açısından eğitimsizliği eklenince, hakem heyetleri hak arama kapısı olmak yerine çile kapıları olma durumuyla karşı karşıyadırlar.Yapılacak ilk şey, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa’da ‘Bankaların korunmasına olanak sağlayan’ 4. madde hükümleri içerisinde yer alan tüm Deli Dumrul ücretlerini kaldırmak olmalıdır. Bununla birlikte, hakem heyetlerine gerekli raportörlerin atanması ve ilgili personelin titiz bir eğitimden geçirilmesi ile birlikte heyetlerin fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve araç-gereç eksikliğinin giderilmesi bir an önce sağlanmalıdır.” açıklamasında bulundu.

BANKALARIN HAKEM HEYETİ OYUNU

Ücret ve komisyonları kısılan bankaların tüketiciye son kazığı ‘hakem heyeti’ oldu. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 81 il ve 892 ilçede kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren tüketici hakem heyetlerinin alternatifini kurarak müşteri şikayetlerini bankalar lehine çevirmeye başladı.

TBB bünyesindeki bireysel müşteri hakem heyetine gelen şikayetlerin sadece yüzde 10’u tüketici lehine sonuçlandırılıyor. Bankaların tüketici hakem heyetleri beş asıl beş de yedek üyeden oluşuyor. Aralarında tüketicinin hakkını savunacak tek bir üye dahi bulunmuyor. 5 asil, 5 yedek üyeden oluşan heyetin 6 kişisini TBB’ye üye bankalar belirliyor. Kalan iki asil ve iki yedek üyeyi de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu görevlendiriyor. Yani karar yeter sayısı bankaların elinde. Ağırlığı banka temsilcilerinden oluşan heyetin broşüründe ise “Yazdığınız dilekçenizde, ‘Var ise zararımın bulunup tarafıma ödenmesi’, ‘Mağduriyetimin giderilmesi’, ‘Bütün bu işlemlerden doğan zararımın giderilmesi’ gibi ibarelere yer vermeyin” uyarısı yapılıyor.

Bankalar şikayetlerin yüzde 72’sini işleme dahi koymuyor.

HÜKÜM DÜZELTİLSİN

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili tüm kamu kurumlarını ivedilikle gerekli önlemleri almaya çağıran Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Turhan Çakar, öte yandan tüketicilerden faiz dışında herhangi bir ücret, komisyon, masraf alınmayacağı konusunda yasadaki ilgili maddenin düzeltilmesi için başta hükümet olmak üzere, TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere çağrıda buldu.

ÖNCEKİ HABER

Öğrenciler camide öğrenim görüyor

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa