25 Eylül 2014 19:13

E-okul sistemi okulsuz bıraktı

Ankara’dan 3 hafta önce Antalya’ya taşınıp bir sitede kapıcılık yapan Bekmez çifti, e-okul sistemindeki hata nedeniyle 3 çocuğunu okula kaydettiremedi

Paylaş

Ankara’dan 3 hafta önce Antalya’ya taşınıp bir sitede kapıcılık yapan Bekmez çifti, e-okul sistemindeki hata nedeniyle 3 çocuğunu okula kaydettiremedi. Milli Eğitim yetkilileri ise ilk kez böyle bir durumla karşılaşıldığını, teknik bir hata olduğunu ve en kısa sürede düzeltileceğini söyledi.

Bekmez çifti, çocukları 10 yaşındaki Busegül ve 8 yaşındaki Hatem ile 6 yaşındaki İbrahim’in okula kaydı için oturdukları eve yakın olan Vali Hüsnü Tuğlu İlkokulu ile Ortaokuluna gitti. Ailenin anlattığına göre e-okul sisteminde çocukların adresi tespit edilemiyordu. İçişleri Bakanlığının ulusal adres veri tabanında çocukların adresi tespit edilemediği gerekçesiyle hiçbirinin kaydını yapmayan okul yönetimi, Bekmez çiftini nüfus müdürlüğüne yönlendirdi.

Muratpaşa Nüfus Müdürlüğündeki kayıtlarda ise ailenin çocuklarıyla birlikte kapıcılık yapılan sitede ikamet ettikleri görüldü. Bunun üzerine aile, ellerindeki vukuatlı nüfus kayıt örnekleriyle tekrar okula gitti. Ancak okul yetkilileri, “Verileri göremiyoruz” gerekçesiyle üç çocuğun kaydını yine yapmadı. Ailenin, “Misafir öğrenci olarak kabul edin” talebi de uygun bulunmadı.
Üç hafta süren mücadeleden sonuç alamayan ve e-okul sistemindeki hatanın düzeltilmesini bekleyen çift, derslerden geri kalmamaları için üç çocuğuna oturdukları giriş katın balkonunda ders yaptırmaya başladı. Bu yıl birinci sınıfa başlaması gereken İbrahim’e okuma yazmayı öğretmeye çalışan Ercan Bekmez, üçüncü sınıfa geçen Hatem ile ortaokul birinci sınıfa geçen Busegül’e de ortaokul derslerini çalıştırıyor. Aile bir an önce sorunun çözülmesini istiyor.

VERİ TABANINDAN BİLGİ ALINAMADI

Vali Hüsnü Tuğlu İlkokulu ve Ortaokulunun Müdürü Sami Aktaş da şunları söyledi: “Çocukların kimlik numaralarını e-okul sistemine girdiğimizde veri tabanından hiçbir bilgi alamadık. Bu nedenle kayıtlarını gerçekleştiremedik. Aileyi nüfus müdürlüğüne, belediyeye yönlendirdik. Bir sorun tespit edilemedi. Durumu ilçe milli eğitim müdürlüğüne de ilettik. Onlar da baktıklarında çocukların verilerine ulaşamadı. Ben kendim de günlerce aileyle birlikte çocukların kaydı için çaba gösterdim. Son olarak ilgili kurumlarımıza bu konuda ne yapacağımıza ilişkin bir yazı gönderdik”

Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Karabacak ise konudan yeni haberdar olduğunu ve çocukların kaydının yapılması için uğraştıklarını söyledi. Müdür Karabacak, “Teknik bir hata olmuş olabilir diye düşünüyorum. Bu tür durumlar kayıtlardaki sorun ortadan kaldırılınca çözülüyor. Muratpaşa ilçesinde 90 bin öğrencimiz var. Her çocuğumuzun da eğitim görme hakkı var. Teknik olarak sorun çözülecektir” dedi. (Ankara/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Hak ihlallerine karşı Ankara’ya yürüyorlar

SONRAKİ HABER

Barış akademisyenlerine destek olan Arat Dink hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa