25 Eylül 2014 17:32

Alman öğrenci heyeti Rojava’ya sokulmadı

Rojava'ya gitmek isteyen aralarında Almanyalı öğrenci heyetinin hem Türkiye’den hem de Kürdistan Federe Bölgesi'nden Rojava’ya geçiş girişimi engellendi.

Paylaş

Bedri ADANIR
Diyarbakır
Rojava'ya gitmek isteyen aralarında Almanyalı öğrenci heyetinin hem Türkiye’den hem de Kürdistan Federe Bölgesi'nden Rojava’ya geçiş girişimi engellendi. 

Almanya’dan Rojava’da inşa edilen yönetim modelini yerinde incelemek için ilk olarakKürdistan Federe Bölgesi’ne geçen 21 kişilik öğrenci grubundan Yekîtiya Zwendekarên Kurdîstan - Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) Üyesi Sozdar Sevim ve Alman Radikal Solu aktivistleri Tina Müller ve Kris Martin izlenimlerini aktardı.

Kürdistan Federe Bölgesi'nin Rojava sınırında bulunan Sêmalka sınır kapısından Rojava’ya geçmek istediklerini belirten Müller, KDP peşmergelerinin engellemeleri nedeniyle geçemediklerini anlattı. Müller, “21 kişiydik. Erbil’de (Hewlêr) buluştuk. İzin başvurusu yaptık, hiç bir cevap alamadık. Bunun üzerine grup olarak Sêmalka sınırına gitmeye karar verdik. Sınırda KDP peşmergeleri yine geçişimize izin vermedi. Sınırda 3 saat bekletildik. Geçiş için emir beklediklerini söylediler. Her defasında farklı bir gerekçe öne sürüyorlardı; bizi oyalıyorlardı. En son geçişimize izin vermeyeceklerini, Duhok’a gidip izin verildiğine dair bir resmi yazıyla gelmemizi istediler. Duhok’a geçip ilgili kuruma başvurduk. Gittiğimizde saat 4’tü; bize işlemlerin 2’ye kadar yapılabildiğini, talebimizi ancak ertesi gün işleme alabileceklerini söylediler. Ertesi gün tekrar gittik. Bu defa yetkili olmadıklarını ifade ederek talebimizi geri çevirdiler” dedi.

TÜRKİYE’DEN DE GEÇİRMEDİLER

Bunun üzerine iki gruba ayrıldıklarını, bir grubun Irak’ta kalarak Şengal’den ve Mahmur’a göçettirilen halkın bulunduğu kampları ziyaret ettiğini, ikinci grubun da yine Rojava’ya geçmek üzere Türkiye’ye geldiğini anlatan Kris Martin de, bu gurubun da engellendiğine dikkat çekti: “Türkiye’nin uzun bir zamandır Kürtlere saldırdığını biliyoruz. Rojava’daki sistemi kendine tehlike olarak görüyor Türkiye. Bu yüzden bu sistemin tanınmasını, dünyaya tanıtılmasını istemiyorlar. Bizden önce giden DBP/HDP delegasyonunun geçişine izin verdiler. Bizim Almanya’dan gelmemiz ve 14 arkadaşımızın Almanya’nın basın kuruluşlarında çalışıyor olmaları nedeniyle izin verilmediğini düşünüyoruz. Biz gidebilseydik Rojava’daki yönetim sistemini uluslararası kamuoyuna taşıyabilecektik” dedi.

Kürdistan Federe Bölgesi’nde kalan grubun Duhok yakınlarındaki Bajanda Kandala kentinde bir kampa yerleştirilen Êzidileri, Mahmur  kampına yapılan saldırılar nedeniyle Silêmaniye’de camilere yerleştirilen Mahmurluları ve Süleymaniye’deki gençlik örgütlerini ziyaret ettiklerini anlatan Sevim, kendilerini orada güvende hissetmediklerine dikkat çekti, “Süleymaniye’de kendimizi güvende hissetmiyorduk. Orada bir gençle karşılaştık, gençlik derneğinde çalışan bir genç gözaltına alınmış ve 20 gün tutulmuştu. İlginç olan şuydu ki bu genç, DAİŞ (IŞİD) üyeleriyle aynı yerde tutulmuş”

Alman heyet Diyarbakır’da ziyaretlerini sürdürüyor.

ÖNCEKİ HABER

‘Terörü savaş değil barış ittifakı yener’

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa