25 Eylül 2014 17:05

Mısır Dışişleri bakanları toplantısını iptal etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulunda Mısır yönetimini eleştirmesine Kahire’den sert kınama geldi. Mısır Dışişleri Bakanlığı Erdoğan'ın konuşması sebebiyle iki ülke dışişleri bakanlarının New York’ta yapması planlanan görüşmenin de iptal edildiği kaydedildi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulunda Mısır yönetimini eleştirmesine Kahire’den sert kınama geldi.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması yalan ve iftiralar içeriyor” ifadeleri kullanıldı. Bakanlık açıklamasında, Erdoğan konuşması sebebiyle iki ülke dışişleri bakanlarının New York’ta yapması planlanan görüşmenin de iptal edildiği kaydedildi.

Açıklamada “Mısır, Türkiye Cumhurbaşkanının BM Genel Kurulu açılış konuşmasını kınayarak ve kızgınlıkla izledi” ifadelerine yer verildi. Mısır ile Türkiye halklarının tarihi dostluk bağlarına da dikkat çekilen açıklamada, Erdoğan’ın konuşmasının halklar arasındaki kardeşlik bağlarını da zedelediği vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında Erdoğan’ın konuşması sebebiyle iki ülke dışişleri bakanlarının görüşmesinin de iptal edildiği kaydedildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Mısırlı meslektaşı Samih Şükri ile New York’ta görüşmesi planlanıyordu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Erdoğan, BM’deki konuşmasında şunları söylemişti: “Mısır’da, halkın oylarıyla seçilmiş cumhurbaşkanı darbeyle indirilirken, verdikleri oyun hesabını sormak isteyen binlerce masum katledilirken, Birleşmiş Milletler de demokratik ülkeler de bunu sadece izliyor ve bu darbeyi yapan kişi meşrulaştırılıyor. Eğer demokrasi diyorsak sandığa saygı duyalım. Yok demokrasi değil de darbeyle gelenleri savunacaksak o zaman bu BM niye var diye merak ediyorum.”  

Ankara ile Kahire arasındaki ilişkiler Seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz 2013’te askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasıyla son ermişti. Karşılıklı olarak büyükelçiler çekilirken, ilişkiler 23 Kasım’dan bu yana maslahatgüzar seviyesinde gerçekleştiriliyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê sınırında bir gün

SONRAKİ HABER

Tekirdağ'da deniz 25 metre çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa