25 Eylül 2014 09:05

Alternatif Nobel Ödülü, Snowden ve Guardian'ın oldu

Alternatif Nobel Ödülleri olarak da adlandırılan Right Livelihood Onur Ödülü bu yıl eski CIA çalışanı Edward Snowden ile Guardian Gazetesi Redaktörü Alan Rusbridger arasında paylaştırıldı.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Alternatif Nobel Ödülleri olarak da adlandırılan Right Livelihood Onur Ödülü  bu yıl eski CIA çalışanı Edward Snowden ile Guardian Gazetesi Redaktörü Alan Rusbridger arasında paylaştırıldı.

Right Livelihood Vakfı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Snowden’in bu güne kadar kapsamı tahmin edilemeyen demoratik kontrol mekanizmasının dışında, temel insan haklarıyla çelişen devlet dinlemelerini ifşa etme becerisi ve cesareti için onur ödülüne layık görüldüğü belirtildi.

Pakistanlı Asma Jahangir’in ise yaşamını tehlikeye atarak çok güç koşullarda hem Pakistan’da hem de küresel olarak insan haklarını savunduğu, Merkezi Hongkong’da bulunan Basil Fenando/ Asya İnsan Hakları Komisyonu’nun insan haklarını belgelemek ve yaşama geçirmek için verdiği eşsiz ve yılmaz uğraşlarından ötürü ödüllendirdikleri ifade edildi.

ABD’li Bill McKibben, 350.org’a da iklim değişikliğine karşı uluslararası kamuyunu seferber etmeyi başarıdığı için ödüle layık görüldü.1,5 milyon kron tutarındaki ödül 1 Aralık günü İsveç Parlamentosu’nda düzenlenecek bir törenle ödüle layık görülen üç kişi arasında paylaştırılacak. 

ÖNCEKİ HABER

BM Güvenlik Konseyi \'yabancı savaşçılar tasarısı\'nı kabul etti

SONRAKİ HABER

Oyuncu Efecan Şenolsun cinsel saldırı ve hakaret davasında hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa