25 Eylül 2014 06:00

‘Direniş yıllar sürse de sendika ICF’ye girecek’

1,2,3,5,….21,23,…38,39,45,46,…50 ve 51. ICF ankastre cihazları fabrikası önünde işçilerin direnişi bugün 51. gününde. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten çıkarılan 13 işçi fabrika önündeki direnişlerine devam ediyor. İşçiler fabrikanın tam da karşısına direniş çadırını kurmuşlar, her gün işe gidermiş gibi buraya direniş çadırına geliyorlar.

Paylaş

Eylem LODOS
Samim Kerem SAYİN
Eskişehir


1,2,3,5,….21,23,…38,39,45,46,…50 ve 51. ICF ankastre cihazları fabrikası önünde işçilerin direnişi bugün 51. gününde. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten çıkarılan 13 işçi fabrika önündeki direnişlerine devam ediyor.  İşçiler fabrikanın tam da karşısına direniş çadırını kurmuşlar, her gün işe gidermiş gibi buraya direniş çadırına geliyorlar. Burayı yaşam alanlarına çeviren işçiler bu 50 günde neler yaşamadı ki. Direnişteki işçilerden biri nişanını burada, fabrika önünde yaptı. Halaylar çektiler işçiler. Kimi zaman bu halaylara işçilerin eşleri, çocukları dahil oldu, kimi zaman da işçiler yılmadıklarını- yılmayacaklarını göstermek için sadece kendileri yer aldı. Ama hiç vazgeçmediler, halaya devam ettikleri gibi direnişe de devam etti bu 13 ICF işçisi. Haklarını aramak için anayasal haklarını kullanarak sendikalı olduklarını söyleyen işçiler, yıllarca sürse de direnmeye devam edeceklerini belirtti.

‘YILMAYACAĞIZ, YIKILMAYACAĞIZ!’

ICF’de işten çıkarılan 13 işçiden biri de Savaş Tekin. 4 yıldır ICF’de çalıştıktan sonra 31 Ağustos’ta ‘Fabrikada daralmaya gidiyoruz’ denilerek işten çıkarılmış. Asıl işten çıkarılma nedeni ise ‘Sendikaya üye olmak’.  Kendisine herhangi bir yazılı belge verilmediğini belirten Tekin, işten çıkarıldığına dair belgelerin kendilerine avukatlar aracılığıyla ulaştığını kaydetti. Tekin iki çocuk babası. Çocuklarından biri daha 4 aylık diğeri ise 5. sınıf öğrencisi. Çocukların bakımının zor olduğuna dikkat çeken Tekin, “Bizim için ağır geçecek bu günler. Mücadelemiz asgari ücretin falan düzelmesi için ailemize daha iyi geçim sağlamak için. Önümüz kış bizim için çok zor olacak” diyor.  Zorlukların şimdiden başladığını söyleyen Tekin, “Her hangi bir gelirimiz yok. Haklarımızı alıp çalışmayı bekliyoruz. Anayasal hakkımızı kullanıyoruz bu Anayasa’da var ama sonuç belli 13 arkadaşımız işten çıkartıldı” dedi. Her şeye rağmen morallerinin yerinde olduğunu söyleyen Tekin, direnişlerinin iyi geçtiğini vurguladı.

ÇALŞSAN DA ÇALIŞMASAN DA PARA YOK

Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Bayram Kavak’ın iş verenle görüşme talep ettiğini hatırlatan Tekin,  “Patron da meşgulüm gibi bahaneler göstererek görüşmeyi erteledi. Sanırım her hangi bir görüşme de olmadı” dedi.  Direnmekte kararlı olduklarını söyleyen Tekin, sözlerine şöyle devam etti: “100 200… Perşembe günü genel başkanımız da Hamamyolu’nda yaptığımız yürüyüşe gelmişti. Direnişimize 2 sene, 3 sene devam edebileceğiniz söylemişti. Benim için de öyle direniş lehimize sonuçlanıncaya kadar biz buradayız. Maddiyattan dolayı biraz sıkıntı çekebiliriz ama idare edeceğiz. Yılmayacağız, yıkılmayacağız. Verdikleri maaş 800, 900 lira zaten 800, 900 lirayla da geçim sağlanamıyor. Çalıştığımızda da para yok. Şimdi çalışmıyoruz yine para yok. Bir sıkıntı yok. Yani aynı çalıştığın zaman da bir şey yok, çalışmadığın zaman da bir şey yok. 50 gün belki 100 olacak ama cebimizde yine para yok yine para yok.”

‘BİZ DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ VE KAZANACAĞIZ!’

ICF’de ilk işten çıkarılan 2 işçiden biri Tugay Çelik. Çelik direnişte 50. günü geride bıraktı. Anayasal haklarını kullanmak istedikleri için işten çıkarıldıklarını söyleyen Çelik, 5 Ağustos’ta arkadaşıyla birlikte tazminatsız olarak işten çıkarıldıklarını belirtti. Çelik, “İşten çıkartmaları hiç önemli değil biz direnişimize devam edeceğiz ve kazanacağız” dedi. Tugay Çelik’de 3 çocuk babası. Çocuklarından biri ortaokulda, diğerleri de lise de okuyor.  Okulların açıldığını hatırlatan Çelik, bu nedenle de masrafların da arttığına dikkat çekti. “Dayanacağız, arkamızda sendikamız var. Onların desteğiyle dayanmaya çalışacağız.  Arkadaşlarımız yardım ediyor. Bu zamana kadar nasıl geçindiysek aynı şekilde geçinmeye devam edeceğiz” diyen Çelik, ailesinin de kendisine destek olduğunu vurguladı.

‘İŞÇİYE SAYGI GÖSTERECEKLER’

DİSK Bölge Temsilcisi ve Birleşik Metal-İş Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak “ 100 günde olur, 200 günde olur. Biz kazanımlarımıza bakıyoruz. Bizim amacımız kavga etmek değil, anayasal hakkımızı kullanmak. Atılan arkadaşlarımızı işe girmesi arzusundayız” dedi. Çoğunluk tespitini aldıklarını belirten Kavak, işverenin buna itiraz ettiğini söyledi. Çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalıştıklarını anlatan Kavak,  “Bugün Eskişehir’ in en büyük mülkü amiri sesimizi duyuyor, ama duymazlıktan geliyor” dedi. Bazı işçilerin iş yeri kurallarına uymama, iş sağlığına uymama, işyerinde daralma gibi gerekçelerle işten çıkarıldığını hatırlatan Kavak, bu iddiaları ‘Ali Cengiz oyunu’ olarak tanımlıyor. 13 işçinin işten atılmasının yanı sıra 30 işçinin de zoraki izne çıkarıldığını söyleyen Kavak, mücadele edeceklerini ve bu mücadelenin sonunda patronun mecburen işçilere saygı göstereceğini dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Aile boyu fabrikada, çocuklar tehlikede!

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa