25 Eylül 2014 06:00

Aile boyu fabrikada, çocuklar tehlikede!

Türkiye’de artan sömürü sadece işçileri değil, çocuklarını da iş cinayetleriyle burun buruna bırakıyor. Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Termikel fabrikasında çocukların 10 gün boyunca fabrikada çalışan anne-babalarıyla birlikte fazla mesaiye kaldığı iddia edildi.

Paylaş

Türkiye’de artan sömürü sadece işçileri değil, çocuklarını da iş cinayetleriyle burun buruna bırakıyor. Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Termikel fabrikasında çocukların 10 gün boyunca fabrikada çalışan anne-babalarıyla birlikte fazla mesaiye kaldığı iddia edildi. İşçilerin artan tepkileri üzerine çocuklu kadın işçilerin fazla mesaiye çağrılmasına son verildi. Çocuklarının fabrika gibi tehlikeli bir ortamda kalmasından tedirginlik duyan işçiler, ücretsiz kreş taleplerinin bir an önce karşılanmasını istiyor.

Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada kreş yok. Anlaşmalı bir kreş, aylık 300 TL karşılığında mesai bitimine kadar işçi çocuklarının bakımını üstleniyor. İşçi servislerinde anne-babalarıyla fabrikaya gelen çocukları buradan kreşin servisi alıyor. Mesai bitiminde çocukları tekrar fabrikaya bırakıyor. Sıkıntı da bundan sonra başlıyor. 10 gündür 3 saat fazla mesaiye bırakılan işçiler, çocukları yanlarındayken çalışmak zorunda.

FABRİKA KREŞ GİBİ

Dahası, hafta sonları söz konusu kreş kapalı olduğu için kadın işçiler, çocuklarını yakınlarına emanet etmek zorunda kalıyor. Ama bunu başaramayan çok sayıda işçinin çocuklarıyla çalışmak zorunda kaldığı iddia ediliyor. Kreş ücretini karşılayamayan işçiler de çocuklarını akrabalarına bırakıyor. Ancak akrabalarına bırakamadıkları günler, yine çocuklar fabrikanın tehlikeli ortamında çalışmak zorunda kalıyor.

İşçiler de durumdan rahatsız: “Normal kreşe versek, gücümüz yetmiyor. Mecbur patronun anlaştığı kreşe gönderiyoruz. Ama biz mesaiye kaldığımızda kreş kapalı oluyor. Haftasonları da aynı dert. Çocuklarımızın başına bir şey gelecek diye korkuyoruz. Fabrikanın kendi ücretsiz kreşi olması lazım. Mesaiye kalacaksak, kreş de biz işten çıkana kadar açık kalmalı.”
Artan tepkiler üzerine çocuklu kadın işçilerin fazla mesaiye çağrılmadığı öğrenilirken, diğer işçilerin de fazla mesailerinin günde 2 saatle sınırlandırıldığı belirtiliyor. Ancak işçiler, bu sefer de servis ve yemek sorunuyla karşı karşıya kaldı. İşçiler, durumu “Mesaiye kalmayana ceza” diye yorumladı. Diğer yandan mesaiye kalanlar da akşam yemeği gelmediği için aç çalıştırıldıklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Okula öğretmen atanmıyor

SONRAKİ HABER

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa