25 Eylül 2014 06:00

Okula öğretmen atanmıyor

Adana’nın Seyhan ilçesi Gülbahçe Mahallesi’nde bulunan Gülbahçe Ortaokulunda, öğretmen atanmaması ve fiziki yetersizlikler nedeniyle öğrenciler ders göremiyor. Okulda 4’ü sözleşmeli 31 öğretmen var. Okulların açılmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen 37 öğretmen eksik.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana


Adana’nın Seyhan ilçesi Gülbahçe Mahallesi’nde bulunan Gülbahçe Ortaokulunda, öğretmen atanmaması ve fiziki yetersizlikler nedeniyle öğrenciler ders göremiyor. Okulda 4’ü sözleşmeli 31 öğretmen var. Okulların açılmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen 37 öğretmen eksik. Duruma tepki gösteren mahalle halkı “Bu şartlarda çocuklarımızın öğrenebileceği ne olabilir?” diye soruyor.

ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ALANI OLDU!

Haber yapmak için gittiğimiz bu okula rahatça giriyoruz. Bahçe kapısı sonuna kadar açık. Bize ne için geldiğimizi soracak bir görevli dahi bulunmuyor. Okulun içinde ve dışında öğrencileri oyun oynarken buluyoruz. Okulda bulunan velilere yöneliyoruz.

Yetkili biriyle görüşmek için bekleyen Kezban Elçi, “Okulun durumu berbat. Eğitim yok. Temizlik yok. Burada çocuğumun öğreneceği ne olabilir ki?” diye soruyor. Elçi’nin büyük oğlu da bu şartlarda okumuş. 8. sınıfta oğlunun SBS sonuçları kötü gelince buradan alıp başka okula verdiğini dile getiren Elçi, bu şartlarda eğitim gören çocuğunun iyi bir liseye yerleşemediğini ifade ediyor. Öğretmen istediklerini söyleyen Elçi, “Bu şartlarda çocuğum doktor olma hayalini gerçekleştiremez” diyor.

ÖĞRETMEN NEDEN TARLADA ÇALIŞSIN?

Kendi çocuğunun 200 öğrenci ile birlikte yaklaşık 5 kilometre uzaktan, kenarında kanal olan tehlikeli bir yoldan okula gittiğini anlatan Esat Söylemez, öğretmen eksikliğinden yakınıyor. Boşta birçok öğretmen olduğunu hatırlatan Söylemez, “Burada boşluk varken neden gidip tarlada, inşaatta çalışsınlar” diye soruyor.

Okuldan çıkarken tesadüfen görebildiğimiz okul müdürü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden geldiğini belirterek basına konuşamayacağını söylüyor. Yalnızca 37 öğretmenin eksik olduğunu, öğretmenlerin bu okula gelmeyi kabul etmediğini ifade ediyor.

Öte yandan okulda yaşanan öğretmen krizinin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘ücretli öğretmenle’ aşılmaya çalışıldığını öğreniyoruz.

BUNLAR ÖZELEŞTİRMENİN SONUÇLARI

Konuyu değerlendiren Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, özel okullara öğrenci başına 3 bin 500 lira ödenek verilmesini hatırlatıyor. Toplamda aktarılacak paranın 800 milyon lirayı bulduğunu vurgulayan Karagöz, “Bu parayla ataması yapılmayan 3 bin 500 öğretmenin ataması yapılabilir” dedi. Ücretli öğretmenliği de eleştiren Karagöz, “Asgari ücretin altında çalışan öğretmenin 2 dolmuşluk yere gitmesinin istenmesi karın tokluğuna çalışmasını istemek anlamına gelir” diyor. Eğitimdeki özelleştirmeye dikkat çeken Karagöz, özel okulların kasalarına aktarılan paraların kamu okullarına harcanmasıyla bu sorunların çözülebileceğinin altını çizdi.

ÖNCEKİ HABER

Tacim Çiçek’e mektup

SONRAKİ HABER

İstanbul Valiliği: 34 bin 397 kişi gönderildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa