24 Eylül 2014 20:41

Başarı Soma’nın gölgesinde kalmış!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda hükümetin başarılarının Soma’nın gölgesinde kaldığını savundu.

Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda hükümetin başarılarının Soma’nın gölgesinde kaldığını savundu. Çıkardıkları yasalara rağmen iş kazalarının artarak devam ettiğini belirten Çelik, topu patronlara, meslek odalarına ve belediyelere attı. Çelik, “Nerede ilgili Bakanlık” diyerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını da madenlerde yaşanan ölümlerden sorumlu olduğunun üstünü kapalı şekilde ifade etti.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve Yol-İş Sendikasının Swiss Otel’de düzenlediği “Çalışma Hayatında Son Gelişmeler” konulu toplantıya katılan Bakan Çelik, artan iş cinayetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda gerekli tüm yasal tedbirleri aldıklarını savunan Çelik, iş cinayetlerinin sorumluluğunu patronlara yükledi.

SORUMLULUK DAĞITTI

İşini en iyi yapmanın mücadelesini verdiğini söyleyen Çelik, Soma AŞ’yi kastederek “Ama sen kömürde 1 buçuk milyon ton kömür üretecekken eğer yılda 3 milyon ton kömür üretirsen hesabını vereceksin arkadaş” dedi. Torunlar İnşaat’ta asansörün düşmesiyle 10 işçinin yaşamını yitirdiğini dile getiren Çelik, “Nerede o asansörün yayını monte eden firma ve onun teknik elemanı nerede? İstanbul Makine Mühendisleri Odası, bunun sağlıklı çalışmasından sorumlu oda nerede? Nerede ilgili büyükşehir belediyesi, nerede ilgili bakanlığı? Asansörü yükseltirken 50 liralık durdurucuyu takamıyorsan yapmasan daha iyi bu inşaatı. Bence sorumluluklar çok, bir çok kesimde sorumluluk var ama farkındalık yok” dedi.

‘KALKINMIŞ ÜLKE OLAMAZ, İNANDIRAMAZSINIZ’


Yaptıkları yasal düzenlemelerle gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Çelik, yasal mevzuat konusunda eksik olmadığını ileri sürdü.

Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği facianın hükümetin bu başarılarını gölgelediğini savunan Çelik, “Bu kazaların devam ettiği, bu fotoğrafların gazetelerin manşetlerini süslediği bir ülke, kalkınmış ülke olamaz kimseye inandıramazsınız bunu” dedi.  

İşçilerin kötü koşullarda yaşadığı koğuşların işverenler tarafından denetlenmemesinin yanlış olduğunu ifade eden Çelik, bunun bir maliyeti olmadığını ve ihalelere iş güvenliği kalemini eklemek istediklerini dile getirdi.

Farkındalık konusunda gevşekliği hayretle izlediklerini söyleyen Çelik, sadece cezaların çözüm olamayacağını ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Çocuklar Berkin’i tanıyarak büyüyecek

SONRAKİ HABER

İbrahim Tatlıses: Tayyip Erdoğan için ölürüm

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa