24 Eylül 2014 20:13

Pazar alanı dediler kömür deposu yaptılar

Aydın Efeler’de 10 bin dönümlük arazi üzerinde yapılan pazar alanı Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kömür deposu olarak kullanılıyor. Aydın Tabip Odası bölgede yaptığı incelemede, halk sağlığının ciddi risk altında olduğunu açıkladı.

Paylaş

Aydın Efeler’de 10 bin dönümlük arazi üzerinde yapılan pazar alanı Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kömür deposu olarak kullanılıyor. Aydın Tabip Odası bölgede yaptığı incelemede, halk sağlığının ciddi risk altında olduğunu açıkladı.

Aydın’ın Efeler ilçesi Efeler Mahallesi’nde bulunan ve çevresinde 4 okul ile mahallelerin bulunduğu pazar yeri alanı, kömür deposu olarak kullanılıyor. Aydın Tabip Odasının bölgede yaptığı incelemede, alanın kömür deposu olarak kullanılmasının devamı halinde, halk sağlığının risk altında olacağı belirtti. Efeler Mahalle Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu her sene aynı kömür pisliğini çekmek istemediklerini belirterek, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Mahallede astım, bronşit ve nefes darlığı hastaları olduğunu söyleyen Taşçıoğlu, “Kömür tozu çok zararlı ve kanser yapıyor. Geçen yıl kömür tozları havada uçuşuyordu. Tabip Odası üyeleri pazar yerimizi ziyaret ederek pazar yerine kömür dökülür ise halkın sağlığının tehdit altında olacağını açıkladı. Biz bu mahallede sağlıklı yaşam hakkımızın elimizden alınmasını istemiyoruz. Burası kömür deposu olsun diye inşa edilmedi pazar alanı olsun diye inşa edildi” dedi.

‘SÖZ VERMİŞLERDİ’

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın 30 Mart yerel seçimlerde pazar yerinin açılacağının ‘müjde’sini basın mensupları aracılığı ile verdiğini söyleyen Taşçıoğlu “Seçimlerde de bizlere verilen vaatler unutuldu. Pazar yerimizin açılacağı sözünü vermişlerdi. Biz daha önce de Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan ile görüştük ve kendilerinin pazar yerimizin açılması için çalışmalarının olduğunu söyledi. Mayıs ayında Efeler Belediyesinin meclis toplantısına katıldık ve konu hakkında kendilerine bilgi verdik. Mesut Bey daha sonra basın aracılığı ile müjde gönderdi pazar yerimizin açılacağını söyledi. Ama pazarımız açılmayınca 8 Eylül günü kömürler gelince mahalleli olarak şok yaşadık. Bizim beklentimiz bu değildi. Bize böyle söz verilmemişti” diye konuştu. (Aydın/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Urfa’da yer gök abluka altında

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa