24 Eylül 2014 19:56

Suriye bombası tartışılıyor

ABD’nin Arap devletlerinin desteği ile Suriye’deki IŞİD karargahlarına yönelik pazartesi başlayan hava saldırısının yankıları sürüyor.

Paylaş

ABD’nin Arap devletlerinin desteği ile Suriye’deki IŞİD karargahlarına yönelik pazartesi başlayan hava saldırısının yankıları sürüyor.

Pentagon’un Müşterek Operasyonlar Şefi Korgeneral William Mayville, “İlk olarak Irak’a odaklandık çünkü Irak’ta ortak çalışabileceğimiz bir partner var, Irak güvenlik güçleri, Irak hükümeti var, fakat IŞİD oluşumlarının derinliklerine doğru saldırıyoruz, çünkü destek üslerini yok etmeye çalışıyoruz” açıklaması yaptı.

Mayville ve Pentagon Basın Sekreteri Tuğamiral John Kirby, hava saldırılarının etkili olduklarını belirttiler ancak görevin henüz tamamlanmadığına dikkat çektiler. ABD, IŞİD’e yönelik operasyonların 4 yıl sürebileceğini ileri sürüyor. Mayville, “ABD kara kuvvetlerinin Suriye’ye girmeyeceğini” savunsa da ABD’nin bölgedeki varlığını arttırması soru işaretleri yaratıyor.

İRAN’DAN ABD’YE TEPKİ

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı, ABD öncülüğünde Suriye’ye yapılan hava saldırılarının Suriye’nin milli egemenliğinin çiğnendiği anlamına geldiğini ve uluslararası hukuk ve yasalara aykırı davranıldığı değerlendirmesinde bulundu. Bakanlık Sözcüsü Merziye Afham, ABD’nin bazı diğer ülkelerle birlikte Suriye’ye yönelik yaptığı operasyonun “uluslararası tanınmış normların dışında” olduğunu, bunun uluslararası arenada çoklu olumsuz gelişmelere neden olacağını söyledi. Terörizmin kökünün kazınmasından yana olduklarını belirten Bakanlık sözcüsü, bunun uluslararası kurallar kapsamında yapılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

BM Genel Kuruluna katılmak için New York’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de saldırının, Suriye hükumetinden izin alınmadan yapıldığını ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

HİZBULLAH: DIŞ MÜDAHALEYE KARŞIYIZ

Lübnan'daki Hizbullah Hareketinin Lideri Hasan Nasrallah, IŞİD'e karşı ABD öncülüğünde kurulan koalisyonda yer almayacaklarını belirtti. Nasrallah, bir televizyon kanalında yayınlanan konuşmasında, "Herkes bizim, bölge halklarını tehdit eden, öldüren, insan kesen IŞİD ve benzeri tekfirci örgütlere karşı olduğumuzu biliyor ancak biz, ilkesel olarak Suriye'de gerek rejime gerekse tekfirci örgütlere dış müdahaleye karşıyız. Bu dünyadaki terörizmin temel kaynağı ve anası ABD'dir. ABD, Siyonist terör devletinin de en büyük destekçisidir. Dolayısıyla ABD'nin teröre karşı bir koalisyonun başında yer alması gayri ahlakidir. Biz de böyle bir koalisyonda yer almayız" dedi.

İNGİLTERE ASKERİ MÜDAHALEYİ KONUŞACAK

İngiltere Parlamentosu cuma günü ülkenin Irak ve Suriye’de gerçekleştirilen ABD liderliğindeki hava saldırılarına katılma konusunu görüşecek.

Haber, Başbakan David Cameron’un New York’ta yaptığı “Britanya IŞİD’e karşı savaşmaktan vazgeçmeyecek” açıklamasından hemen sonra düştü.
Muhalefet Lideri Ed Milliband  da IŞİD’e karşı askeri müdahele konusunun “açık bir ihtimal” olduğunu söyledi. Ancak “Suriye’deki durum farklı” uyarısı da yaparak, Suriye’ye yönelik hava saldırılarını önce Birleşmiş Milletlerin görüşmesi gerektiğini söyledi. 

HEM MEMNUN HEM ENDİŞELİ

MIDDILE East Eye sitesi Suriye’nin başkenti Şam’da ABD’nin hava saldırıları nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındığını yazdı. Habere göre Şam’da yaşayan Suriyeliler IŞİD’e yönelik operasyondan memnun, ancak hava saldırılarının uzun sürmesinden endişeli. Suriye hükümeti ile ABD’nin birlikte çalışmasını isteyenler de var. 

Kamu çalışanı bir Hıristiyan Suriyeli olan Marie, “Eğer hükümetimizle birlikte çalışırlarsa destekliyoruz ancak bu savaşı bitirmeyecektir. Problem sadece Daesh (IŞİD) değil, eğer radikallere para ve destek göndermeye devam ederlerse savaş da sürer” diyor.

Şam’da yaşayan Esnaf Ramzi Nasri ise, “Daeş’ı Amerika yarattı, fakat artık kontrol edemiyor. Bize zarar vermediği sürece Daeş’e yönelik ABD’nin hava saldırılarına karşı değiliz. Fakat bizimle koordinasyon kurmadan bunu nasıl taahhüt edecekler. Korkumuz Suriye ordusuna da saldırmaları, bu İsrail’i memnun edecektir”  diyor.

Mohammed Helaleh da ABD saldırılarından endişeli. “Denizden füze gönderip belirli bazı insanları nasıl vurabilirler. Sırıdan insanları da vuracaklar” diyor. ABD’nin Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle ittifakına da değinen Helaleh, “Bu kötü bir şaka. Teröristleri destekleyenler şimdi onlara karşı savaşıyor. İnanılır değil” diyor. 

Garsonluk yapan 22 yaşındaki Dürzi Ruba ise IŞİD’den korksa da hava saldırılarının kötü olduğunu belirterek, saldırıların sona ermesini istiyor, “Bıraksınlar bunu Suriyeliler halletsin”
Haber sitesine konuşan muhalefet partisi Suriye Sosyal Ulusal Partisi Politik Büro Üyesi Elia Samman ise Rakka’daki üyelerinin çok sayıda sivil ölüm olduğunu söylediğini belirtiyor.
“3’ü çocuk 20 kadar sivil öldü, bu kabul edilemez. Bir süre sonra daha fazla bilgiye sahip olacağız” diyor.

ONAYI SORULMAYAN ESAD, ABD’Yİ NEDEN DESTEKLİYOR?

ABD’nin Suriye’deki IŞİD noktalarına bombalaması Ortadoğu uzmanlarının da ana gündem maddesi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın onayı alınmadan hava saldırısı yapılması, ABD’nin koordinasyona yanaşmaması ve hava saldırısı konusunda dahi aracılarla “bilgilendirmesi”ne rağmen Esad’ın olumlu tavrı dikkat çekiyor.

Esad, dün “Terörle mücadelede uluslararası çabaları da destekliyoruz. Ülkeler ayrıca terör oluşumlarına her türlü desteğin durdurulması yönünde alınan uluslararası kararlara da riayet etmelidir” açıklaması yapmıştı.

Uzun yıllar bölgede çalışan ünlü gazeteci, The Independent Gazetesi Yazarı Robert Fisk, ABD saldırısının Beşar Esad rejiminin hayatta kalmasına yardım ettiğini yazdı. 
Fisk, dün yayınlanan yazısında, “ABD bombaları ve füzelerinin Suriye’nin kuzeyinde ve güneyinde patlamalarıyla birlikte, Esad artık rejiminin hayatta kalması için ABD, Rusya, Çin, İran, Hizbullah milisleri, Ürdün ve Körfez ülkelerine güvenebilir” dedi. Fisk, “Bu İslamist ‘savaşcılar’ gerçekten de ‘eğitim kamplarında’ oturup -belki çay içip- ABD’liler kendilerini vursunlar diye mi bekleyecekler?” diye sordu.

WP: SALDIRI ESAD’A NEFES Mİ ALDIRDI?

Benzer bir iddia ABD gazetesi The Washington Post’ta da tartışıldı.

Loveday Morris ve Receba Collard imzalı, Bağdat mahreçli “ABD saldırıları IŞİD’i hedef alıyor, ama Suriye’nin Esad’ına yardımla sonuçlanabilirler” başlıklı haberde, Obama hükümetinin istikrarsız bir çizgide ilerlediği yazıldı.

“Amerikan saldırıların Esad’a, en azından kısa vadede, nefes alacak alan açabilir” denilen haberde, “ABD ve müttefik güçler Esad ordusunun geri çekildiği ve muhalif güçlerin ilerlediği yerlerin yakınına saldırıyor” diye yazıdı. 

Haberde, Suriye Koalisyonu sözcülerinden Halit Salih’in uluslararası toplumun ülkedeki krize gerçek çözüm bulmadığına yönelik sözleri de yer aldı. Salih, Hazem Hareketi isimli muhalif grubun lideri. (DIŞ HABERLER)

 

 
 

ÖNCEKİ HABER

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akar, Suruç\'a gitti

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'dan TRT'ye "sansür" tepkisi: Adil olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa