24 Eylül 2014 19:41

Ankara ve Antalya'da Metehan Göre için eylem

KTÜ öğrencisi Metehan Tuna Göre'nin, üniversite kampüsünde ırkçı bir gurup tarafından saldırıya uğraması Ankara ve Antalya'da yapılan yürüyüş ve oturma eylemi ile protesto edildi.

Paylaş

KTÜ öğrencisi Metehan Tuna Göre'nin, üniversite kampüsünde ülkücü bir gurup tarafından saldırıya uğraması Ankara ve Antalya'da yapılan yürüyüş ve oturma eylemi ile protesto edildi.

Öğrenci Kolektifleri üyeleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ), ırkçı bir grubun saldırısına uğrayan ve 3 gündür yoğun bakımda olan KTÜ öğrencisi Metehan Tuna Göre için Ankara’nın Yüksel Caddesi'nde yürüyüş gerçekleştirdi. "Faşizm yenilecek Metehan Yaşayacak" pankartını açarak yürüyüş yapan öğrenciler, "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Metehan için adalet için" dövizler taşıdı. "Metehan'ın hesabı sorulacak" ve "Diren Metehan Ankara seninle" sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından Güvenpark'a gelen öğrenciler adına burada basın açıklamasını Öğrenci Kolektifleri sözcüsü Arda Aras yaptı.

Göre’ye yapılan bu saldırının ilk saldırı olmadığını daha öncede aynı bölgede ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğradığını belirten Aras, bu saldırılara karşı üniversite yönetimi tarafından her hangi bir yaptırımın uygulanmadığını söyledi. "KTÜ'de arkadaşlarımız bir tiyatro oyununu sergilemek için salon istediklerinde ÖGB'nin ve polisin saldırısına maruz kalırken, faşist çetelere her türlü ayrıcalık sağlanmış, çete mensupları dekanların odalarında ağırlanmışlardır" diyen Aras, "Bugün Metehan'a sahip çıkmak, faşist çetelere karşı mücadele etmek de insan olmanın gerektirdiği bir sorumluluktur" dedi. Aras son olarak, Göre’ye saldıranların yargılanması için herkese mücadele etme çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından öğrenciler, Güvenpark'ta her gün yapılan Kobanê ile dayanışma eylemine destek verdi.

ANTALYA’DA OTURMA EYLEMİ

Göre için Antalya'da Öğrenci Kolektifi üyesi yaklaşık 15 kişi, oturma eylemi yaptı. Akşam saatlerinde Kale Kapısı'nda toplanan grup 'Bir Ali İsmail daha olmayacak', 'Metehan için adalet' yazılı dövizlerle yaptıkları eylem sonrası dağıldı. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Obama: IŞİD yok edilmeli

SONRAKİ HABER

DİSK’ten 15-16 Haziran eylemleri: Kıdemime dokunma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa