24 Eylül 2014 19:17

Obama: IŞİD yok edilmeli

ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada IŞİD'in yok edilmesi gerektiğini söyledi. Obama, “IŞİD zayıflatılmalı ve yok edilmeli” dedi. BM Genel Kurulu'na seslenen ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD’i yok etmek için askeri seçeneği kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada IŞİD'in yok edilmesi gerektiğini söyledi. Obama, “IŞİD zayıflatılmalı ve yok edilmeli” dedi. BM Genel Kurulu'na seslenen ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD’i yok etmek için askeri seçeneği kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Dünya halklarının diplomatik çözümlere yöneldiğini söyleyen Obama, eğitim ve sağlık imkânlarının tarihteki en iyi haline geldiğini, insanların özgürce hayallerinin peşinden koşabildiğini öne sürdü.

‘UKRAYNA’DAKİ ATEŞKES ANLAŞMASI BİR İLK ADIMDIR’

Obama, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunu ele geçirerek barışı tehdit ettiğini söyleyerek. “Ukrayna’daki ateşkes anlaşması bir ilk adımdır” dedi. Obama daha sonra Afrika’daki ebola salgının etkilerine değindi.

‘KORKUYA KARŞI UMUT’

İran’ın nükleer sorununa barışçıl bir çözüm aradaıklarını ifade eden Obama; “İran bu tarihi fırsatı kullanmalı. İran liderlerine net bir mesaj veriyorum. Fırsatı kaçırmayın, birlikte bir anlaşmaya varabiliriz.” dedi.

Obama ayrıca, temiz enerjinin gelişmesini teşvik ettiklerini iddia ederek, “İklim değişikliğine karşı çocuklarımız ve torunlarımız için gezegenimizi korumamız gerekiyor” dedi.

‘İSLAM’A KARŞI ASLA SAVAŞMAYIZ’

Aşırıcılığın Müslüman dünyasını tehdit ettiğini söyleyen Obama, “Terör yeni bir sorun değil ancak bu çağda çok daha güçlenmiş durumda, dini kullanıyor ve teknolojik olarak da gelişti. IŞİD bugün her inançtan elinden geldiğince çok sivili öldürüyor” diye konuştu.

‘MEDENİYETLER ÇATIŞMASI SÖYLEMİNİ REDDEDİYORUZ’

Obama “Biz medeniyetler çatışması gibi bir söylemi reddediyoruz. ABD’nin hiçbir zaman İslam’a karşı savaşmayacağını bir kez daha tekrarlıyorum. Biz ve onlar diye bir şey yoktur. ABD’de birçok Müslüman vatandaşımız var. Biz aşırılık fikrini reddediyoruz” dedi.

‘IŞİD ZAYIFLATILMALI VE YOK EDİLMELİ’

IŞİD’in zayıflatılması ve yok edilmesi gerektiğini söyleyen Obama, “El Kaide’yi Afganistan’da yendik, artık orada yeni hükümet kuruluyor. Bu aşırıcılar da kendilerine yeni yerler alıyorlar ve Orta Doğu’da güçlü hale geldiler, bu yüzden IŞİD zayıflatılıp yok edilmeli. IŞİD, Irak ve Suriye’de anne, çocuk, dini azınlık demeden herkesi katlediyor. Gösterdikleri videolarla dünya kamuoyunun vicdanına şoklar yaşatıyorlar. Sadece nefret ve fanatiklik yaratıyorlar. Hiçbir din böyle bir şeyi savunmaz. Bunun bahanesi olamaz. Bunlarla müzakere olmaz, onların anladıkları tek dil şiddettir” diye konuştu

 Obama, IŞİD’e karşı savaşan kara birliklerini silahlandırıp destek olacaklarını söyledi

‘NEFRET İÇİN SAVAŞANLAR YALNIZ KALACAK’

Suriye rejiminin meşruiyetini kaybettiğini söyleyen Obama, “ABD de Suriye devletinin ve IŞİD’in saldırılarına karşı muhalif güçlere destek veriyor. Bu çılgınlığın bitmesi için başka bir yol yok” diye konuştu.

‘IŞİD’E KATILANLAR VAKİTLERİ VARKEN CEPHEDEN UZAKLAŞSIN’

 IŞİD’e saldırıların süreceğini ifade eden Obama, “IŞİD’e katılanlar vakitleri varken cepheden uzaklaşsın” dedi.

‘FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLMESİ KABUL EDİLEMEZ’

“İsrail-Filistin sorununun çözülmesi gerekiyor. Bölge şiddet sarmalı içinde. İsrail - Filistin arasında çatışmalar ve bunların önemli bir bilançosu oldu. İsraillilere roket saldırılar yapılması ya da Filistinli çocukların öldürülmesi kabul edilemez. Gazze ve Batı Şeria’daki mevcut koşul devam edemez. Ben başkan olduğum sürece İsrail, Filistin ve geri kalanının düzeni için çabalayacağım” diyerek konuşmasını sürdüren Obama, “İnsan hakları küçük yerlerde, eve yakın yerlerde başlar. Haritada değil bireylerde, yaşadığımız yerlerde, okulda, fabrikada, çiftlikte başlar” dedi.

 

KERRY: IŞİD GELECEĞE BİR TEHDİTTİR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçmişte bazı kişilerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmesini çok önemli bulduğunu ve farklı gruplara para yardımı yaptığını ifade etti. Bu sürecin baştan savma olduğunu ileri süren Kerry, meselenin daha tehlikeli bir şekil almasıyla bu kişilerin durumu anlayıp geri adım attıklarını söyledi. Koalisyona katılan ülkelerin IŞİD'le savaşmaya hazır olduğunu ve bunun hava operasyonu ile kanıtladığını ifade eden Kerry, Obama'nın da katılımıyla dün bu ülkeler ile çok samimi görüşmeler yaptıklarını dile getirdi. Kerry, “Bunu yapmakta kararlılar; çünkü bunlar her devlete karşı tehdit oluşturuyor. Bunu görüyorlar.” dedi. IŞİD'in aynı zamanda ülkelerin geleceklerine ve meşruiyetine yönelik de bir tehdit oluşturduğunu belirten Kerry, IŞİD ile mücadelenin mevcut terörizm ile mücadele çabalarının çok daha ötesinde olduğunu dile getirdi.

VALLS: ESAD MÜTTEFİK OLAMAZ
Fransa Başbakanı Manuel Valls, Suriye'ye uluslararası toplumun daha önce müdahalede bulunması durumunda şu anki durumla karşı karşıya kalınmayacağını söyledi. Mecliste, Fransa'nın Irak'ta IŞİD hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısı ile ilgili milletvekillerini bilgilendiren Valls, "Biz müttefiklerimize sivil ve askeri destek sağlama konusunda kararlıyız. Ama Esad, IŞİD'e karşı mücadelede bir müttefik olamaz." ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Avrupa’dan Suruç’a destek

SONRAKİ HABER

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa