24 Eylül 2014 18:43

Kobanêliler: Direniyoruz kazanacağız

Berxwedan jiyanê (Direnmek yaşamaktır) sözünün anlam bulduğu Kobanê’de, halk direnişini sürdürüyor. Kimsenin topraklarını işgal etmesine izin vermeyeceklerini, topraklarını ve devrimi son nefeslerine kadar koruyacaklarının belirten Kobanê halkı, “Kimse hayal görmesin. Biz burada doğduk, burada ölürüz” diyor.

Paylaş

İsmail ESKİN

Berxwedan jiyanê (Direnmek yaşamaktır) sözünün anlam bulduğu Kobanê’de, halk direnişini sürdürüyor. Kimsenin topraklarını işgal etmesine izin vermeyeceklerini, topraklarını ve devrimi son nefeslerine kadar koruyacaklarının belirten Kobanê halkı, “Kimse hayal görmesin. Biz burada doğduk, burada ölürüz” diyor.

IŞİD’e karşı direnişin kalesi haline gelen Kobanê Kantonu’nda halk ve savaşçılar günlerdir mevzilerde savaşıyor. IŞİD saldırıları 10. günü geride bırakırken, YPG ve YPJ savaşçılarının en büyük destekçisi topraklarını savunmak için seferber olan halk. IŞİD’in ağır silahlarına ve tanklarına karşı kimisi babalarından kalma eski silahlarla, kimileri Kalaşnikoflarla direniyor. Duyguları ise ortak; “Özgürlüğümüz için direneceğiz ve kazanacağız.”

TOPYEKÜN HALK DİRENİŞİ

Rojava devriminin başladığı günden bu yana bir taraftan saldırılara, öte taraftan ambargoya karşı direnen Kobanêliler, ‘Kobanê düştü’ ve ‘Kobanê boşaldı’ şeklindeki haberlere tepkili. Günlük yaşamın devam ettiği kanton merkezinde, insanlar iş yerlerini açıp sosyal yaşamı da sürdürüyor. Günlük yaşamın direniş ile sentezlendiği Kobanê’de, çöpler toplanıyor, tüm kantonun ihtiyacını karşılayan fırın aralıksız çalışıyor. Gün içinde işyerlerini açan insanlar geceleri mevzilere giderek savaşa katılıyor.

TOPRAKLARIMIZI ÇETELERE BIRAKMAYIZ

Direnmekten başka çareleri olmadığını belirten Kobanêlilerden Esnaf Müslim Abbas, “Biz düşmanlarımıza karşı savaşmak için buradayız. Topraklarımızı bırakmadık, zafer bizimdir” diyor. Kanlarının son damlasına kadar direneceklerini ve topraklarını bırakmayacaklarını söyleyen Abbas, “Çeteler istiyorsa yüz binlerce üyeleri ile gelsinler, biz buradayız. Kobanê’yi bırakmadık ve bırakmayız” diyor. Türkiye’ye geçen Kobanêlilere de seslenen Abbas, “Gelin topraklarımızı mevzilerde savunalım” diyor.

YPG VE YPJ HALKTIR

Reşat Şükrü isimli Kobanêli esnaf da, “Neden topraklarımızı bırakalım? Burada doğduk, burada ölürüz. Biz savunma güçlerimiz ile birlikte varız. Onlar bize güç veriyor. Halk ile YPG ve YPJ aynıdır” diyor.

Yusuf Muhammed isimli kasap ise, topraklarını bırakmadıklarını, bazı insanların çetelere hizmet için bu haberleri yaydığını söyledi. YPG direndiği sürece topraklarını bırakmayacaklarını söyleyen Muhammed, “YPG biziz. Çocuklarımızla, ailemizle birlikte buradayız. Kimse hayal görmesin. Ne çeteler ne de başkaları. Biz Kobanêliyiz burada doğduk, kafalarımız da gitse burada olacağız” diyor. Türkiye’ye göç etmeyeceklerini söyleyen Muhammed, “Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırılarının arkasında Türkiye var. Direniyoruz. YPG ve YPJ olduğu sürece kimseden korkmayız. Kazanacağız” diyor. (Kobanê/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

KCK: Ortada bir çatışmasızlık durumu kalmadı

SONRAKİ HABER

Meteoroloji'den Ankara ve 5 il için sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa